Aktualności :

Reklama

Co zrobić, gdy kot miauczy w nocy?

kot miauczy w nocy advice
© Shutterstock

Życie z naszymi kochanymi mruczącymi pupilami nie zawsze jest pasmem przyjemności. Jak z każdymi zwierzętami, tak i z nimi bywają problemy. Jednym z bardziej uciążliwych kocich zachowań jest miauczenie po nocach. Ta kocia mowa, w innych okolicznościach nawet miła dla naszego ucha, gdy przeszkadza nam spać, wzbudzać może w nas raczej niezbyt pozytywne uczucia! Dlaczego kot miauczy w nocy? I czy można w jakiś sposób sprawić, by przestał?

Przez Jacek P. Narożniak

aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:56

Dlaczego kot miauczy w nocy?

Kocie nocne koncerty rzeczywiście mogą być dla nas sporym problemem. Zawodzenie naszych czworonożnych przyjaciół bywa niekiedy tak głośne, że nie tylko my nie możemy spać, ale i nasi sąsiedzi. Na szczęście jest to problem, który na ogół da się rozwiązać, i to niekonieczne poprzez pozbycie się futrzaka! Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego nasz kot miauczy w nocy?

Bez ustalenia źródła problemu niemożliwym jest podjęcie odpowiedniego działania. Zacznijmy od tego, że kocie koncerty mogą być związane z zachowaniami godowymi. Oczywiście dotyczy to wyłącznie zwierząt niekastrowanych! Otóż kotki w okresie rui mają w zwyczaju głośno nawoływać, wabiąc do siebie ewentualnych partnerów. Dźwięki, które wtedy wydają, różnią się od zwykłego miauczenia – można nauczyć się je rozpoznawać.

Niekastrowane kocury również urządzają nocne koncerty, co także jest wyrazem niezaspokojonego popędu seksualnego. Najgłośniejsze stają się oczywiście wtedy, gdy wyczują zapach samicy (kocie zmysły są czulsze od ludzkich, więc jest to możliwe nawet w przypadku samców żyjących w bloku w mieście) lub ją usłyszą (co akurat nie jest wyczynem – my też doskonale słyszymy miłosne pieśni kocich panien na wydaniu).

W przypadku zwierząt nie poddanych zabiegowi kastracji, poszukiwania źródeł tego kłopotliwego zachowania powinniśmy zacząć od wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Kot miauczy w nocy również wtedy, gdy coś mu dolega! Co prawda, chore zwierzęta raczej starają się ukryć przed otoczeniem, czasami jednak dokuczliwy ból zmusza je do płaczu. Dzieje się tak chociażby w przypadku syndromu urologicznego. Oczywiście chore zwierzęta zawodzą nie tylko w nocy, ale wtedy najbardziej je słychać ze względu na panującą wokół ciszę.

kot miauczy w nocyShutterstock

Przyczyny nocnych harców naszego pupila mogą być oczywiście znacznie bardziej prozaiczne: zwierzak po prostu się nudzi. My śpimy, czasami zamykając się w sypialni, a on pozostaje przez całą noc bez towarzystwa. Musimy zrozumieć, że ludzkie i kocie cykle dobowe różnią się od siebie. Człowiek funkcjonuje w ciągu dnia, u kotów zaś sen i czuwanie przeplatają się ze sobą, choć najbardziej aktywne są oczywiście wieczorami i o poranku. A zatem futrzak może chcieć się w nocy po prostu trochę pobawić i próbuje do tej rozrywki wciągnąć swojego opiekuna.

W nocy koty nie tylko mogą się nudzić, bywa również, że czują się naprawdę samotne. Stereotypem jest twierdzenie, iż stworzenia te są samotnikami. Setki lat udomowienia zmieniły już nieco ich naturę, więc współcześni przedstawiciele tego gatunku stali się całkiem towarzyscy. Samotność najbardziej doskwiera kociętom, szczególnie tym, które zbyt wcześnie zostały pozbawione matki i rodzeństwa (przyjmuje się obecnie, że maluchy powinny pozostawać u boku matki przynajmniej do 12 tygodnia życia). Ale i dorosłe koty również potrafią tęsknić za towarzystwem człowieka.

Nie zapominajmy jeszcze o lęku! Bywa, że kot miauczy w nocy, ponieważ czegoś się boi. Oczywiście w czterech ścianach naszego domu raczej wrogowie mu nie zagrażają, ale przecież i my nierzadko odczuwamy lęk, choć rozsądek mówi nam, że jest on nieuzasadniony. Tak jest po prostu ludzka... i kocia natura.

Co zrobić, gdy kot miauczy w nocy?

Znając już przyczyny nocnych koncertów naszego pupila, możemy zacząć działać. Najłatwiej rozwiązać problem w pierwszym przedstawionym wcześniej przypadku. Tu jedynym skutecznym sposobem jest zabieg kastracji. Chirurgiczna sterylizacja trwale pozbawia koty popędu płciowego. Nie ma obawy, koty naprawdę nie cierpią z tego powodu!

Poważniejszym problem są zdrowotne przyczyny tego, że nasz kot miauczy w nocy. Rozwiązaniem jest oczywiście podjęcie zaleconego przez weterynarza leczenia.

Wyzwaniem dla opiekuna bywają również przypadki, w których kocie lamenty mają emocjonalne źródło. Musimy mieć przede wszystkim świadomość, że wielu z nich moglibyśmy uniknąć, gdybyśmy od samego początku postępowali z pupilem właściwie.

Przede wszystkim nie powinniśmy brać do domu kociaka w wieku poniżej 12 tygodnia – chyba że naprawdę nie mamy wyjścia. Ważne jest również to, w jaki sposób opiekujemy się pupilem. Pamiętajmy, iż wymaga on towarzystwa! Powinniśmy również zadbać o jego rozrywkę w czasie naszej nieobecności - przydadzą się odpowiednie zabawki. Dotyczy to zarówno kociąt, jak i osobników dorosłych.

Co jednak mamy zrobić, gdy stało się już tak, że nasz dorosły kot miauczy w nocy?

Podstawowa zasada brzmi: nie wstawać do niego i nie próbować go uciszać! (Wyjątkiem są sytuacje, w których mamy podstawy domyślać się, że stało mu się coś naprawdę złego.) Niemal na pewno bowiem przyniesie to odwrotny skutek – kot zacznie jeszcze głośniej zawodzić, ponieważ nauczy się, iż takie zachowanie jest najlepszym sposobem na zwrócenie naszej uwagi! Nasz pupil musi zrozumieć, że nie jesteśmy na każde jego zawołanie. Kociak odebrany od matki w odpowiednim wieku jest już na tyle samodzielny, by znieść chwile samotności., nie mówiąc o dorosłych osobnikach.

Nie możemy jednak zupełnie ignorować pupila i jego emocji. Gdy podłożem niepożądanego zachowania jest stres czy lęk, powinniśmy spróbować usunąć ich przyczynę. A jeśli jest to niemożliwe, zastosować odpowiednią terapię behawioralną. Jeśli nie potrafimy samodzielnie rozwiązać problemuz kocim zachowaniem, poszukajmy pomocy u kociego psychologa.