Reklama

kot miauczy pod drzwiami

Twój kot też miauczy pod drzwiami?

© Shutterstock

Dlaczego koty miauczą pod drzwiami?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Koty nie przepadają za zamkniętymi drzwiami – zwłaszcza jeśli wiedzą, że po drugiej stronie znajduje się człowiek. Część mruczków główkuje, jak otworzyć sobie drzwi do pokoju, inne zaczynają miauczeć. Dlaczego kot miauczy pod drzwiami i czy można go tego oduczyć?

Miauczenie to jeden z głównych sposobów komunikacji kota z człowiekiem. Dorosłe koty raczej nie porozumiewają się między sobą miaukami (chyba, że zaliczymy do nich zawodzenie mające na celu przywołanie partnera w okresie rui). Kocięta miauczą, aby poinformować kocią mamę o swoich potrzebach lub przywołać ją do siebie.

Gdy kocia młodzież dorośnie, matka przestaje reagować na miauki. I normalnie wystarczyłoby to, aby koty zaprzestały miauczenia. Jednak pojawia się istota, w stosunku do której miauczenie wydaje się idealną metodą przekazywania informacji – człowiek.

Jakie komunikaty kot przekazuje miauczeniem?

Koci język obfituje w sygnały zapachowe czy obejmujące mowę ciała i mimikę. Te pierwsze są w większości dla ludzi niewyczuwalne, te drugie natomiast – nie zawsze zrozumiałe.

Dlatego obok sposobów komunikacji, którymi kot posługuje się w relacjach wewnątrzgatunkowych, nasz pupil wykształcił liczne rodzaje komunikatów przekazywanych miauczeniem o różnej melodii, natężeniu, długości.

Do czego może służyć kotu miauczenie?

  • Do witania domowników – to łatwy do rozpoznania komunikat, który kot „wypowiada”, gdy wracasz do domu.
  • Do wyrażania tęsknoty – za domownikiem ludzkim bądź zwierzęcym towarzyszem.
  • Do proszenia o jedzenie – kot może domagać się nakarmienia głośnym miauczeniem, które bywa bardzo natarczywe i w miarę kociego zniecierpliwienia staje się coraz głośniejsze i wchodzi na coraz wyższe rejestry.
  • Do zwracania na siebie uwagi – kot może miauczeć, gdy chce, abyś skierował na niego swoją uwagę i zrealizował wyrażaną w ten sposób potrzebę. Może to być chęć zabawy, domaganie się pieszczot, manifestacja znudzenia czy właśnie prośba o wpuszczenie do zamkniętego pomieszczenia bądź wypuszczenie na zewnątrz.

Dlaczego kot miauczy pod drzwiami?

Zamknięte drzwi są dla kota przeszkodą, która nie pozwala mu kontrolować całości terytorium. To, co kryje się za zamkniętymi drzwiami, jest z samej natury rzeczy bardzo dla kota ciekawe – zwłaszcza, jeśli po drugiej stronie drzwi znajduje się człowiek.

Dlatego m.in. koty tak bardzo starają się wejść za nami do łazienki, i dlatego też mogą miauczeć w nocy pod zamkniętymi drzwiami sypialni. Podczas gdy na wpuszczenie kota do łazienki decyduje się chyba większość opiekunów, nie każdy chce lub może (np. alergicy) wpuścić kota do sypialni na noc.

Kot może również miauczeć pod drzwiami, bo jest niezadowolony z faktu, że zamknięte drzwi wejściowe nie pozwalają mu na eksplorację otoczenia poza domem.

Szczególnie natarczywe mogą tu być:

  • koty przygarnięte z ulicy, wychowane na zewnątrz (choć wcale nie jest to regułą, gdyż są i zwierzęta kompletnie niezainteresowane powrotem na zewnątrz po adopcji);
  • koty, które dawniej wychodziły na zewnątrz i są obecnie przyzwyczajane do spędzania całego czasu w domu.

We wszystkich wymienionych sytuacjach kot wykorzystuje miauczenie pod drzwiami jako najskuteczniejszą metodę zwrócenia na siebie uwagi i prośby/żądania ich otwarcia.

Czego nie robić, kiedy kot miauczy pod drzwiami?

Mechanizm natarczywego miauczenia pod drzwiami mającego na celu zwrócenie na siebie uwagi czy wymuszenie jakiejś czynności jest bardzo prosty: kot miauczy – człowiek reaguje.

Nie reaguj

Każda reakcja z naszej strony jest dla zwierzęcia znakiem, że osiągnęło swój cel. Utwierdza je w przekonaniu, że miauczenie jest skuteczne. Kot uczy się tego bardzo szybko.

Pamiętaj, że każda reakcja jest dla kota sygnałem, że osiągnął swój cel, jakim jest przykucie twojej uwagi. Nie tylko otworzenie drzwi upewni zwierzę, że jego działania są skuteczne. Także reakcje, które z punktu widzenia człowieka mają na celu uciszenie kota, czyli odganianie go, klaskanie, tupanie, są dla zwierzęcia znakiem, że miauczenie jest skuteczne. 

Nie karz

Nigdy nie karz kota za to, że miauczy pod drzwiami! Nie zrozumie, co ma na celu kara, natomiast może zacząć się ciebie bać. Kara przyniesie często wręcz skutek odwrotny do zamierzonego.

Z drugiej strony, nie należy także ulegać miauczeniu. Zrobienie wyjątku, czyli otworzenie drzwi „tylko raz” stworzy precedens, który kot dobrze zapamięta; podanie karmy w celu odwrócenia uwagi może natomiast być odebrane jako nagroda. Często nieświadomie wzmacniamy niepożądane zachowania.

Behawioryści wskazują, że wokalizacja w obecności opiekuna najczęściej wskazuje albo na nieświadome pozytywne wzmacnianie tego zachowania przez człowieka, albo na rytuał.

©Shutterstock

Kot miauczy pod drzwiami: co robić? 

Co w takim razie robić?

Konsekwencja i cierpliwość

Najważniejsza jest konsekwencja i cierpliwość. Początkowo ignorowanie miauczenia może spotęgować starania kota o dopięcie swego. Trzeba to przeczekać – w końcu kot uzna, że jego próby nie przynoszą rezultatu i zrezygnuje.

W behawioryzmie tę metodę nazywamy wygaszaniem. Pamiętaj jednak, że jeśli zachowanie kota zostało już pozytywnie wzmocnione, czyli np. kot został raz wpuszczony do sypialni, bądź ktoś wstał i gonił kota w nocy po domu – ignorowanie miauczenia może nasilić to niepożądane zachowanie na krótki czas, np. 10 dni, zanim zacznie ono zanikać.

Udostępnij kotu inne miejsce

Jeśli problemem jest miauczenie kota pod drzwiami wyjściowymi, czyli prośba o wypuszczenie, warto w miarę możliwości udostępnić kotu osiatkowany balkon.

Jeśli posiadasz ogród, można zabezpieczyć go przed kocimi ucieczkami lub stworzyć wolierę/catio. Rozwiązaniem jest także wyprowadzanie kota na spacer w szelkach – pamiętaj jednak, że zwierzak będzie się domagał regularnych spacerów, jeśli przypadną mu one do gustu.

Jeżeli kot ma pozostać niewychodzący, pozostaje uzbroić się w cierpliwość. Jak wspomniałam, jedynym skutecznym sposobem na ukrócenie kociego zawodzenia jest ignorowanie miauków. Możesz przekonać kota do odstąpienia od drzwi wyjściowych, oferując mu alternatywne zajęcia – czyli wspólną zabawę.

Zajmij pupila czymś innym

Także dostosowanie domu do kocich potrzeb (kotyfikacja) pomoże mruczkowi uznać, że zaproponowane mu rozwiązania są wystarczająco atrakcyjne.

Pomyśl o półkach, mostach i budkach przymocowanych do ściany, rozłożystym drapaku, punktach obserwacyjnych. Takie rozwiązania da się wprowadzić nawet w niewielkim mieszkaniu.

Wspólna zabawa z kotem może także pomóc w przypadku, gdy zwierzę miauczy w nocy pod drzwiami sypialni. Wprowadź zwyczaj (zastępczy rytuał) regularnej zabawy, która zwieńczona zostanie wieczornym posiłkiem. Kot powinien się wyszaleć i zgodnie z łańcuchem łowieckim zakończyć swoją aktywność zjedzeniem „zdobyczy”.

Pamiętaj jednocześnie, że kot, który nagle zaczyna wokalizować, może informować cię o swoim złym stanie zdrowia. Wokalizacja może być oznaką niektórych chorób (np. tarczycy, nerek) lub po prostu bólu – koniecznie udaj się wówczas z pupilem do lekarza.

Wokalizują także koci seniorzy, którzy tracą słuch, bądź koty dotknięte demencją starczą.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

5 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?