Reklama

rozmowa z kotem
© Shutterstock/VH-studio

Miauczenie, syczenie, mruczenie. Jakie odgłosy wydają koty i co oznaczają?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Koci język obejmuje bogaty repertuar sygnałów zapachowych, mowę ciała i mimikę, a także sygnały dźwiękowe. Te ostatnie wydają się być najłatwiejsze do rozszyfrowania przez człowieka. Czy jednak na pewno wiesz, co oznaczają? Sprawdź!

Nie licząc ptaków, koty posiadają najszerszy repertuar „wokalny” spośród wszystkich zwierząt domowych. Każdy z nas rozpoznaje powitalne czy domagające się czegoś miauczenie oraz kocie mruczenie.

Koci słownik jest jednak znacznie bardziej obszerny i co więcej, każdy rodzaj wokalizacji ma rozmaite warianty różniące się tonacją, długością, dźwiękami składającymi się na komunikat. Niektóre z nich odzwierciedlają zadowolenie, inne wyrażają strach, ból czy złość.

Miauczenie - koci odgłos, który słyszymy codziennie 

Wśród dorosłych kotów miauczenie jest wykorzystywane prawie wyłącznie do porozumiewania się z człowiekiem, a nie z innymi kotami. Miauczenie wykorzystują kocięta do komunikacji z matką, a w miarę dojrzewania ten „dziecięcy język” zanikał – tak sprawa wyglądała u przodków kotów domowych. Jednak na potrzeby komunikacji z człowiekiem koty zachowują młodzieńczą wokalizację przez całe życie.

Miauczenie na ogół służy kotom do zwrócenia na siebie uwagi i wyrażania próśb i życzeń. Kot prosi w ten sposób o jedzenie, otwarcie drzwi, nasze zainteresowanie. Miauczenie o nieco innej tonacji i częstotliwości oznacza też powitanie. Powitaniu może towarzyszyć również dźwięk przypominający gruchanie.

Czasami miauczenie kota może jednak być sygnałem świadczącym o problemach zdrowotnych. Koci seniorzy mogą miauczeć z powodu słabnących zmysłów (zwłaszcza słuchu). Wokalizacja pojawia się przy dolegliwościach bólowych, a także przy stresie. Mogą miauczeć także koty odczuwające samotność. Zwłaszcza intensywna wokalizacja, która jest nowym elementem zachowania kota, powinna nas skłonić do wizyty u weterynarza.

Zawodzenie i wycie — co oznaczają te niepokojące dźwięki kota?

W odróżnieniu od wyżej opisanych miauków, które wyrażają zadowolenie lub prośbę (a nawet żądanie), zawodzenie jest dźwiękiem dłuższym, przeciągłym, przypominającym jęk. Oznacza dyskomfort, może wyrażać też obawy związane z zagrożonym terytorium.

Kot może również sygnalizować w ten sposób, że nie czuje się dobrze – fizycznie lub psychicznie (powodem może być np. nowy kot w otoczeniu). Z drugiej strony zdarza się, że koty krzyczą czy jęczą… z nudów. Zwłaszcza gdy zauważą, że taki dźwięk wywołuje Twoją natychmiastową reakcję.

Mruczenie - czy to zawsze oznaka przyjemności?

Bardzo charakterystyczny i bardzo koci dźwięk. Kojarzy się zwykle z zadowoleniem. Kot nie mruczy jednak wyłącznie ze szczęścia. Funkcje mruczenia okazują się dość skomplikowane. Być może jest to dźwięk autoterapeutyczny (zarówno w sensie psychicznym, jak i fizycznym – np. przyspiesza zrastanie się kości). Gdy kot jest zadowolony, mruczenie wprawia go w stan relaksu, a być może zwierzę wyraża przy okazji życzenie, aby ta dobra sytuacja trwała dalej.

Mruczenie może mieć także formę prośby – np. o pieszczoty czy jedzenie. Niektórzy badacze wysuwają hipotezę, że kot może generować mruczenie celowo, aby uzyskać to, czego potrzebuje w danej chwili od człowieka.

Mruczenie działa kojąco zarówno na kota, jak i na opiekuna ©Shutterstock

Mruczenie może być jednak również oznaką cierpienia. Mruczą koty ciężko chore, ranne czy umierające. Być może tu również rolę odgrywa terapeutyczna funkcja tego dźwięku o niskiej częstotliwości – mruczeniem zwierzę próbuje się uspokoić, wyciszyć, a także poprawić swój stan fizyczny.

„Ćwierkanie” - charakterystyczny koci dźwięk

Te przypominające ptasie trele odgłosy używane są przez kocie matki, które chcą zwrócić uwagę kociąt i przekazać im, że powinny za nią podążać.

Kot może „ćwierkać” do Ciebie, abyś i Ty zwrócił na niego uwagę. Tego rodzaju wysokie trele wydają niekiedy też koty bardzo zadowolone bądź podekscytowane.

Klekotanie

Być może widziałeś, jak Twój kot szczerzy zęby, wpatrując się przez okno w ptaka. Czasami tym obserwacjom towarzyszy specyficzne ćwierkanie, piszczenie czy „klikanie” bądź „klekotanie”. To kocie „gadanie” bierze się z podniecenia drapieżnika znajdującego się blisko potencjalnej ofiary wymieszanego ze stresem związanym z niemożnością dopadnięcia jej. Czasami taki sam dźwięk wydają koty, które widzą czerwoną kropkę laserowego wskaźnika.  

©Shutterstock

Niektórzy badacze twierdzą, że gadanie jest w rzeczywistości próbą naśladowania odgłosów wydawanych przez ptaki bądź inne zwierzęta, na które polują koty. Ta teza nie znalazła jednak pokrycia w badaniach – sukcesy łowieckie kotów zależą przecież zwykle od ciszy i elementu zaskoczenia.

W kociej rodzinie zaobserwowano jednak przykłady kotów „nawołujących” w ten sposób ofiary – jak dotąd wśród południowoamerykańskich margajów.

Syczenie 

Co do intencji kota wydającego ten dźwięk nie ma chyba wątpliwości. Zwierzę czuje się zagrożone, odstrasza potencjalne niebezpieczeństwo, a w razie potrzeby jest gotowe do walki. Wraz z tym groźnym dźwiękiem, który brzmi niczym stek skwierczący na grillu, często wyraźnie zmienia się język ciała kota.

Włos na grzbiecie i ogonie jeży się, uszy położone są po sobie, a kot dodatkowo uchyla wargi, pokazując kły. Oprócz syczenia może wydawać gardłowe pomruki i pluć. Cały ten pokaz ma na celu zniechęcenie przeciwnika.

Warczenie i inne odstraszające odgłosy kota

Syczeniu towarzyszą często prychnięcia i warczenie. Świadczą o strachu, poczuciu zagrożenia, ale także złości, gotowości do obrony. W odróżnieniu do ryczenia wydawanego przez wielkie koty, takie jak tygrysy i lwy, prychanie i warczenie kota domowego ma wyższą tonację i może zaczynać się lub kończyć zawodzeniem.

Wydającego takie odgłosy kota należy zostawić w spokoju, chyba że ma miejsce konflikt między dwoma kotami i należałoby zapobiec „łapoczynom”.

Pamiętaj jednak, aby nie pchać się między gotujące się do walki koty. Najlepszym wyjściem będzie odwracanie uwagi przynajmniej jednego z bojowo nastawionych zwierząt – aby przerwać kontakt wzrokowy. Możesz na przykład rzucić między koty koc czy wręcz narzucić go na agresora.

Marcowanie

Specyficzne zawodzenie kotki w rui, która woła potencjalnych partnerów, jest łatwe do rozpoznania. To długie, żałosne, donośne jęki, do których dopiero później dołączają kocury, które odpowiadają na wołania samicy. 

Koty-gaduły - nie każdy pupil lubi "rozmawiać"

Podobnie jak u ludzi, tak i wśród kotów wyróżniamy te gadatliwe i ciche. Wiele zależy od osobowości poszczególnych zwierząt. W przypadku kotów rasowych można jednak do pewnego stopnia przewidzieć, jak duże dany kociak będzie miał tendencje do rozmów.

Jeżeli szukasz kociego gaduły, na pewno znajdziesz go wśród ras azjatyckich lub wywodzących się od azjatyckich, takich jak:

 • koty syjamskie,
 • tajskie,
 • koty orientalne krótkowłose,
 • balijskie,
 • jawajskie,
 • burmskie,
 • tonkińskie,
 • japońskie bobtaile,
 • birmańskie.

Do rozmownych należą również:

 • koty abisyńskie,
 • bengalskie,
 • ocicaty,
 • sfinksy,
 • Cornish rexy,
 • peterbaldy,
 • tureckie vany.

Wiedza, co Twój kot próbuje Ci zakomunikować, jest niezwykle ważna. Dzięki niej lepiej poznasz swojego ulubieńca, więcej dowiesz się o jego potrzebach i łatwiej będzie Wam budować poprawną relację. Nie będziesz zaskoczony reakcjami kota. Nie zapominaj jednak, że równie ważny, a niekiedy ważniejszy niż repertuar wokalny, jest w przypadku kotów język ciała.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?