Reklama

Havapoo
© Shutterstock

Havapoo – historia, wygląd, charakter i pielęgnacja

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Havapoo należy do cieszących się obecnie dużym zainteresowaniem tzw. ras hybrydowych. Powstała ona w wyniku skrzyżowania biszona hawańskiego, czyli popularnego hawańczyka, oraz pudla. Jak wyglądają pieski havapoo? Jakim usposobieniem się odznaczają? Poznaj najważniejsze informacje! 

Havapoo, pomimo tego, że jest rasą nieuznaną przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną) i wiele osób do tej pory o niej nie słyszało, ma za sobą kilkadziesiąt lat historii.

Pierwsze próby krzyżowania hawańczyków i pudli (zarówno miniaturowych i standardowych) były podejmowane prawdopodobnie około 30 lat temu. Obecnie, choć rasa nie jest jeszcze bardzo znana w Polsce, można znaleźć już pierwsze hodowle. 

Inne nazwy havapoo

Nazwa havapoo pochodzi z połączenia nazw hawańczyka i pudla.

Jest to najpopularniejsza nazwa tejże hybrydy, ale można też czasem spotkać inne, jak np. havanoodle czy poovanese. One również odnoszą się do nazw ras rodzicielskich. 

Havapoo – wygląd 

Havapoo, jako stosunkowo młoda rasa hybrydowa, nie jest uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną i nie posiada tak naprawdę jednolitego wzorca wyglądu i zachowania, do którego można by się odnieść.

Dorosłe osobniki tej krzyżówki ważą przeciętnie od 3 do nawet 10 kg. Ich wzrost waha się pomiędzy 20 a około 40 cm wysokości w kłębie. Waga czworonoga powinna być proporcjonalna do jego wzrostu.

Tak duża rozbieżność i brak jasnych zasad hodowli powodują, że trudno ocenić, jak duży będzie pies, gdy dorośnie.  

Szata i umaszczenie

Sierść havapoo, w zależności od tego, czy czworonóg przejmie więcej cech pudla, czy hawańczyka, może być falista bądź kręcona.

Trudno też odgadnąć, jaką będzie mieć długość w przypadku konkretnego osobnika. Havapoo prezentują jednak najczęściej szatę długą bądź średniej długości. Różnorodne może być także samo umaszczenie – od jednolicie białego, po czarne, kremowe czy czerwone. 

©Tara Lynn and Co/Shutterstock

Charakter havapoo

Charakter havapoo jest mieszanką cech usposobienia hawańczyka i pudla. Można zatem założyć, że czworonogi zrodzone z tej krzyżówki będą pewne siebie, inteligentne, przyjazne w stosunku do najbliższych i podatne na szkolenie.

Wobec obcych mogą zachowywać dystans, choć nie powinny przejawiać zachowań agresywnych. Zgodnie z wiedzą przekazywaną przez opiekunów havapoo czworonogi te są wesołe, energiczne i mocno przywiązują się do swojej rodziny. Bywają też szczekliwe, co może stanowić problem, jeśli właściciel mieszka w bloku i pies długi czas pozostaje sam w domu. 

Podatność na lęk separacyjny 

Opiekunowie havapoo ostrzegają, że psy te przejawiają skłonności do lęku separacyjnego. Mogą wówczas przejawiać zachowania destrukcyjne. Oczywiście nie oznacza to, że havapoo nie może pozostać sam w domu. Może, o ile od szczenięcia będzie do tego właściwie przygotowywany, a nieobecność właściciela nie będzie bardzo długa. 

Havapoo – pies dla początkujących czy zaawansowanych?

Havapoo przedstawiane są jako psy inteligentne, przywiązujące się do swoich ludzi i nastawione na współpracę.

Ponadto mają być łagodne i cierpliwe wobec dzieci, co czyni je – teoretycznie – świetnymi kandydatami na towarzyszy rodzin z dziećmi, także tych rodzin, które nie posiadają dużej wiedzy i doświadczenia w wychowaniu psa.

Warto jednak mieć na względzie fakt, że zakup havapoo można porównać do zakupu przysłowiowego kota w worku. Trudno przewidzieć nie tylko wygląd i rozmiar pupila, ale też cechy jego charakteru. 

Havapoo – pies dla domatora czy sportowca? 

Zarówno pudel i hawańczyk są psami bardzo aktywnymi, potrzebującymi codziennej dawki ruchu i stymulacji umysłowej.

Można zatem domniemywać, że havapoo nie będzie szczęśliwy, jeśli zostanie posadzony na kanapie lub posłaniu i w ten sposób będzie musiał spędzać większą część dnia. Krótkie spacery wokół bloku to także nie jego bajka. 

Zdrowie i długość życia rasy

Havapoo są psami stosunkowo zdrowymi. Mogą jednak występować u nich choroby typowe dla pudla i hawańczyka, jak np. problemy z oczami (m.in. atrofia siatkówki), dysplazja stawu biodrowego i zwichnięcie rzepki.

Decydując się na zakup psa, warto zatem sprawdzić, czy hodowca wykonał jakiekolwiek badania swoich podopiecznych, które mogłyby wykluczyć choroby genetyczne. Psy te żyją przeciętnie 10 do 15 lat. 

Havapoo – pielęgnacja

Pielęgnacja havapoo nie jest trudna ani czasochłonna. Sierść, niezależnie od jej długości i struktury, należy regularnie szczotkować, najlepiej kilka razy w tygodniu. Dzięki temu można pozbyć się nagromadzonych w czasie spacerów zanieczyszczeń.

Konieczna jest również regularna kontrola stanu oczu, uszu, zębów i pazurów. Mniejsze osobniki mogą mieć trudność w ścieraniu pazurów, dlatego będą one wymagały podcinania. 

Havapoo w Polsce – hodowla i cena

Rasa havapoo w Polsce nie należy obecnie do bardzo znanych i pożądanych. Można jednak znaleźć kilka hodowli. Cena za szczenię to przeciętnie od 3 do nawet 6 000 zł.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie warto szczegółowo porozmawiać z hodowcą, a nawet odwiedzić hodowlę i zobaczyć, jak jest prowadzona, w jakich warunkach przebywają psy. 

Podsumowanie

Havapoo to bez wątpienia intrygująca rasa psa. Jest to czworonóg zdecydowanie dla osób aktywnych, które chętnie spędzają czas na zewnątrz – oczywiście zawsze z pupilem, bo źle znosi on samotność!

Pamiętaj o tym, aby – rozważając zakup psa – nie kierować się chwilową modą, ale własnymi potrzebami i możliwościami. 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?