Reklama

piesek Morkie

Morkie

© alexmillos/ Shutterstock

Morkie - krzyżówka yorkshire terriera i maltańczyka

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Jak wygląda morkie? Jaki ma charakter? Czy można kupić go w Polsce? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat!

Morkie, podobnie jak goldendoodle czy havapoo,  to tzw. rasa hybrydowa. Powstała ze skrzyżowania popularnych ras psów do towarzystwa – yorkshire terriera i maltańczyka.

Morkie – historia

Historia morkie sięga już lat 80. ubiegłego wieku. Yorkshire terrier i maltańczyk zostały ze sobą celowo skrzyżowane pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych. W późniejszym czasie hybrydę tę zaczęto hodować także w wielu innych krajach na świecie.

Mimo to w Polsce morkie nie jest psem szczególnie popularnym. Co więcej, wiele osób nawet o nim nie słyszało! Obecnie nie jest to też rasa uznawana przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną) ani żadną inną organizację kynologiczną.

Morkie – wygląd

Ze względu na to, że morkie – jak zostało nadmienione – nie jest rasą uznawaną przez żadną organizację kynologiczną, trudno o odnalezienie jednolitego wzorca jego wyglądu i zachowania. Hodowcy rozróżniają dwa typy morkie: toy (miniaturowy) i teacup (standard).

Psy te mogą liczyć średnio od 15 do 31 cm wysokości w kłębie i ważyć od około 2,5 do 5 kg. Waga powinna być proporcjonalna do wzrostu.

Morkie – szata i umaszczenie

Sierść morkie jest zazwyczaj długa i gęsta. Cechuje się obecnością grubego, wełnistego podszerstka, który świetnie chroni psa przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

Może występować w bardzo różnorodnym umaszczeniu – zarówno dwukolorowym i trójkolorowym, jak i czarnym podpalanym, niebieskim podpalanym, jednolitym czarnym, jednolitym brązowym czy białym (najczęściej szczenięta przejmują umaszczenie po yorkshire terierze).

Morkie - pyszczek maltańczyka, umaszczenie yorka©Shutterstock

Morkie – charakter

Charakter morkie, jak nietrudno się domyślić, kryje w sobie cechy usposobienia każdej z ras założycielskich. Hodowcy i opiekunowie twierdzą, iż są to psy niezwykle energiczne, potrzebujące dużej dawki ruchu, stymulacji umysłowej i rozmaitych zabaw.

Są to też czworonogi bardzo radosne i przyjaźnie nastawione do ludzi. Mocno przywiązują się do swojej rodziny i źle znoszą długie godziny samotności. Jeśli zostaną na nie skazane bez odpowiedniego przygotowania, może się u nich rozwinąć lęk separacyjny.

Problemem morkie może okazać się ich nadmierna szczekliwość, dlatego należy prowadzić z nimi trening posłuszeństwa od wieku szczenięcego.

Lęk separacyjny u psów morkie

Jak zostało nadmienione, psy te przejawiają skłonności do lęku separacyjnego. Mogą wtedy przejawiać zachowania destrukcyjne.

Naturalnie morkie mogą i powinny zostawać same, ale należy je tego nauczyć w odpowiedni sposób. Pies powinien umieć odpoczywać i cieszyć się swoim własnym towarzystwem. Uzależnienie od opiekuna nigdy nie jest dobre!

Pupil dla początkujących czy doświadczonych opiekunów?

Morkie to niewielkie psy, ale o wielkim temperamencie! Każdy potencjalny opiekun powinien zdawać sobie z tego sprawę.

Hybryda ta może być dobrym kandydatem na pupila początkujących opiekunów, ale pod warunkiem, że zdecydują się oni na profesjonalne szkolenie i zechcą poszerzać swoją wiedzę kynologiczną.

Szczenię morkie©Shutterstock

Morkie – zdrowie i długość życia

Morkie to czworonogi stosunkowo zdrowe i długowieczne. Ich długość życia szacowana jest na około 13-15 lat. Mogą zdarzać się takie problemy zdrowotne jak m.in. zwichnięcie rzepki i schorzenia dziąseł i zębów.

Konieczne jest wobec tego regularne odwiedzanie gabinetu weterynaryjnego w celu wykonywania profilaktycznych badań.

Pielęgnacja morkie

Pielęgnacja morkie nie jest trudna ani czasochłonna. Szata wymaga regularnego szczotkowania – jest to szczególnie ważne po spacerach np. w lesie. Równie regularnie trzeba kontrolować stan uszu, oczu, uzębienia i pazurów.

Morkie w Polsce – hodowla i cena

Rasa morkie nie jest popularna w Polsce, dlatego trudno znaleźć jakąkolwiek hodowlę.

Biorąc jednak pod uwagę rosnącą popularnośc takich krzyżówek ras jak maltipoo czy labradoodle, prawdopodobnie również morkie niedługo pojawi się na polskich ulicach. Jeśli rozważasz posiadanie tej hybrydy, musisz rozejrzeć się za sprawdzonymi hodowlami za granicą.

Przed zakupem psa będącego tzw. rasą hybrydową, a więc nieuznaną przez FCI, bardzo dokładnie sprawdź hodowlę, z której pochodzi. Moda na krzyżówki ras prowadzi do wielu nadużyć. Zastanów się również, czy koniecznie musisz mieć modnego psa. W schroniskach jest mnóstwo uroczych kundelków czekających na dom.

Podsumowanie

Morkie to ciekawe czworonogi, które jednak do tej pory nie doczekały się statusu rasy i nie zostały oficjalnie zaakceptowane przez żadną organizację kynologiczną. Jeśli obecne hodowle będą rozwijać się we właściwym kierunku i uda się stworzyć jednolity wzorzec, być może sytuacja ta kiedyś ulegnie zmianie.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

3 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?