Reklama

szpic fiński - pies jak lis
© Wirestock CreatorsShutterstock

Pies jak lis: poznaj 7 ras psów podobnych do lisa

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Choć powszechnie wiadomo, że współczesny pies pochodzi od wilka, niektóre rasy są łudząco podobne nie do swojego dzikiego przodka, ale do… lisa! Poznaj intrygujące rasy psów, które wyglądem przypominają te urocze, rude stworzenia. 

Niektóre rasy psów mają wygląd i cechy charakterystyczne, które sprawiają, że przypominają lisy. Czworonogi te mają gęste futro, spiczaste uszy, puszyste ogony i rude umaszczenie.

Pies jak lis: dlaczego niektóre psy przypominają lisy?

Psy i lisy mają wspólnego przodka, dlatego niektóre cechy morfologiczne mogą być podobne. Hodowla selektywna również odegrała rolę w kształtowaniu ras psów, które wyglądają jak lisy.

Lis, podobnie jak wilk i pies pochodzi z rodziny psowatych (canidae). Do rodziny tej należą również kojoty i szakale – łącznie ponad 30 współcześnie żyjących gatunków, z których w Polsce występuje wilk szary,  lis rudy, jenot i szakal złocisty oraz oczywiście - pies domowy (Canis familiaris).

A zatem, które rasy psów są podobne do lisa? 

Szpic miniaturowy (pomeranian)

Szpic miniaturowy (inaczej m.in. toy spitz, pomeranian, szpic pomorski) to niewielkich rozmiarów czworonóg należący wedle klasyfikacji FCI do grupy szpiców i psów pierwotnych. 

Jest on jedną z najstarszych ras na świecie, której początki datowane są na epokę kamienia. Potwierdzają to wykopaliska prowadzone na obszarze Niemiec, gdzie odkryto doskonale zachowane szczątki. 

Pomeranian pochodzi z Pomeranii (Pomorza) – historycznej krainy rozciągającej się ta terenie współczesnej Polski i Niemiec. 

Pomeranian osiąga wagę do 4 kg i wysokość w kłębie do 24 cm. 

Choć dopuszczalne są różne typy umaszczenia, m.in. białe, czarne czy szare cieniowane, szpic ten bardzo często występuje w umaszczeniu pomarańczowym, które jeszcze bardziej upodabnia go do lisa – podobnie jak wysoko osadzone, trójkątne i szpiczaste uszy oraz kufa zwężająca się w klin. 

Podszerstek jest krótki i gęsty, a włos okrywowy dłuższy, prosty i jedwabisty w dotyku. 

Szpic miniaturowy, pomimo niewielkich rozmiarów, ma ogromny temperament, jest bardzo żywiołowy, czujny i ciekawy świata. Mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i źle znosi samotność, zwłaszcza jeśli nie jest uczony samodzielnego pozostawania w domu od szczenięcia. 

Pomimo tego, że z uwagi na niewielkie rozmiary i piękny wygląd pełni głównie rolę psa ozdobnego i do towarzystwa, jest świetnym… sportowcem! Pomeraniany z powodzeniem startują w różnego rodzaju zawodach i uprawiają sporty kynologiczne

pomeranian
Pomeranian ©Shutterstock
Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Shiba inu

Shiba inu to stara japońska rasa psa, która pochodzi prawdopodobnie z górzystych obszarów wyspy Honsiu, gdzie wykorzystywano go do polowań na ptactwo i niewielką zwierzynę. 

Ze względu na to, że na przełomie XIX i XX wieku shiba była krzyżowana z różnymi psami sprowadzonymi z Anglii, czystość rasy została poważnie zagrożona. 

Dopiero końcem lat 20. ubiegłego wieku rozpoczęto prace nad odbudowaniem rasy w jej pierwotnym wyglądzie. W 1934 roku powstał wzorzec, a w 1937 shiba inu została uznana za japoński… pomnik przyrody!  Choć czworonóg ten nie jest jeszcze bardzo popularny, zyskuje coraz większe zainteresowanie. 

Shiba jest średniej wielkości psem, który waży około 10 kg i osiąga do 41,5 cm wysokości w kłębie. Suki są nieco mniejsze i lżejsze od psów. Sierść składa się z miękkiego i gęstego podszerstka oraz prostego, twardego i szorstkiego w dotyku włosa okrywowego.

Charakterystyczne cechy rasy to trójkątne, stojące uszy i wysoko osadzony, zakręcony na nad grzbietem ogon. Występuje ona w kilku rodzajach umaszczenia, w tym w rudym (niczym lis), sezamowym i czarnym. 

Shiba inu to pies niezależny, odważny i czujny, nieufny wobec obcych. Wymaga doświadczonego, konsekwentnego przewodnika, który zna potrzeby i wymagania rasy. Jeśli nie zostaną one należycie zaspokojone, może wykazywać m.in. zachowania niszczycielskie i nadmiernie bronić zasobów. 

Pomimo tego, że rasa pierwotnie wykorzystywana była do polowań, obecnie pełni głównie rolę psów do towarzystwa. 

szpic fiński
©Shutterstock

Szpic fiński

Szpic fiński to intrygująca rasa pochodząca z Finlandii, gdzie do teraz wykorzystywana jest przede wszystkim do polowania na małe zwierzęta. 

W Polsce wciąż jest mało znana, za to bardzo popularna m.in. w Szwecji. Nie ma pewności co do pochodzenia rasy, wiadomo natomiast, że już setki lat temu psy w typie szpica polowały wraz z finlandzkimi myśliwymi. 

Pierwszy wzorzec rasy stworzono już końcem XIX wieku. W kolejnych latach zaczęto organizować wystawy i zawody w polowaniu na ptactwo. W 1979 roku szpica fińskiego uznano za rasę narodową Finlandii. 

Suomenpystykorva, jak jest nazywany w swoim kraju, to pies średniej wielkości, który osiąga wagę do 13 kg i wzrost do 50 cm wysokości w kłębie. Suki są nieco mniejsze i lżejsze od psów. 

Kufa szpica fińskiego zwęża się w kierunku nosa, uszy są szpiczaste i sterczące, zakręcony ogon jest noszony nad grzbietem. Szata składa się z krótkiego, jasnego, niemal białego podszerstka i średniej długości włosa okrywowego w barwie jednolicie rudej lub rudej z białymi znaczeniami. 

Szpic fiński jest czworonogiem niezwykle żywiołowym i temperamentnym. 

Odznacza się odwagą, czujnością i niezależnością. To pies myśliwski o silnym instynkcie łowieckim i skłonności do częstego, głośnego szczekania wynikającego z uwarunkowań rasy, którą w czasie polowań wykorzystywano m.in. do oszczekiwania zwierzyny. Jest to cecha typowa dla tego szpica, za którą nie należy go karać i na siłę próbować oduczać!

szpic finski
©Shutterstock

Pomsky

Pomsky to stosunkowo nowa, nieuznana przez FCI rasa psa, która jest hybrydą szpica miniaturowego i husky. Nie ma jeszcze ustalonego wzorca i może występować w różnych odmianach kolorystycznych. 

W rudym wydaniu prezentuje się intrygująco i przypomina wyglądem lisa. Przedstawicielka rasy, suczka Mya, została uznana za najpiękniejszego psa świata. 

Inne rasy psów podobne do lisa 

Alaskan Klee Kai

Alaskan Klee Kai to miniaturowa wersja husky, ale z bardziej lisim wyglądem. Mają spiczaste uszy, gęste futro i zakręcony ogon.

Psy tej rasy są inteligentne, energiczne i lojalne. Są również bardzo czujne i mogą być nieco zarezerwowane w stosunku do obcych.

Szpic włoski

Szpic włoski, czyli volpino italiano to mały pies o gęstej, białej sierści, spiczastych uszach i puszystym ogonie. Ich wygląd jest bardzo podobny do białego lisa.

Czworonogi tej rasy są żywe, odważne i bardzo przywiązane do swoich właścicieli. Są również bardzo czujne i doskonałe jako stróże.

Schipperke

Schipperke to mały, czarny pies o lisowatym wyglądzie. Jego spiczaste uszy, błyszczące oczy i zwarty, elegancki wygląd sprawiają, że wygląda jak mały czarny lis. Schipperke to psy bardzo energiczne, inteligentne i pełne temperamentu. Doskonale sprawdzają się jako psy stróżujące i towarzysze do aktywnych zabaw.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?