Buldog francuski to niezwykle sympatyczny czworonóg, który jest szczególnie popularny wśród rodzin z dziećmi i osób preferujących spokojny, średnio aktywny styl życia. Przyciąga on jednak nie tylko swoim łagodnym i radosnym usposobieniem, ale charakterystycznym wyglądem.
Buldog francuski
Buldog francuski jest niedużym psem molosowatym należącym do grupy psów do towarzystwa. Co ciekawe, czworonóg ten jest „francuski” głównie z nazwy! Choć został on wyhodowany we Francji, ma angielskie pochodzenie.
Jego przodkami są bowiem terier w typie boston terriera i buldog angielski, które przybyły na kontynent razem z angielskimi tkaczami poszukującymi pracy.
Co równie interesujące, wygląd nowej rasy wcale nie spodobał się Anglikom, natomiast Francuzi od razu ją pokochali! Wzorzec rasy ustanowiono końcem XIX wieku, wtedy też buldog zyskał swoją nazwę.
Pies ten bardzo przypadł do gustu arystokracji. Właścicielem buldoga francuskiego był nawet angielski król Edward VII.
Wygląd buldoga francuskiego
Buldog francuski osiąga od 24 do 35 cm wysokości w kłębie i waży przeciętnie od 8 do 14 kg. Suki są nieco mniejsze i lżejsze od psów.
Rasa odznacza się muskularną, krępą sylwetką. Charakterystyczne są także: krótka kufa, zadarty nos, duże oczy o łagodnym wyrazie, duże w porównaniu z resztą ciała stojące uszy, krótki, nisko osadzony ogon.
Sierść tego buldoga nie posiada podszerstka, jest krótka i błyszcząca. Występuje on bardzo często w umaszczeniu płowym z pręgowaniem, ale dopuszczalne są również inne umaszczenia z małą lub dużą ilością bieli.
Charakter buldoga francuskiego
Czworonóg ten jest duszą towarzystwa! To psiak o wesołym i przyjaznym usposobieniu. Świetnie „dogaduje się” z dziećmi i zwierzętami, nie jest nieufny ani agresywny wobec obcych.
Jako pies stworzony do towarzyszenia człowiekowi, mocno przywiązuje się do opiekuna i źle znosi długie godziny samotności.
Lubi zabawy i ćwiczenia, chętnie współpracuje z człowiekiem. Warto jednak pamiętać, że jest przedstawicielem ras brachycefalicznych, dlatego nie powinien długo i intensywnie trenować.
Psy podobne do buldoga francuskiego
Buldog francuski ma bardzo charakterystyczny wygląd — krótkie nogi, muskularne ciało, szeroka klatka piersiowa i duże, wyraziste oczy.
Choć wygląd ten sprawia, że buldoga trudno pomylić z innym psem, istnieje kilka ras do niego podobnych.
Boston terrier - rasa psów mylona najczęściej z buldogiem francuskim
Boston terrier to pies, który – z uwagi na liczne podobieństwa – najczęściej jest mylony z buldogiem francuskim. Tak samo jak on jest rasą brachycefaliczną, należy do molosowatych psów do towarzystwa. Nie zawsze tak jednak było.
Rasa powstała w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, w Bostonie, gdzie robotnicy krzyżowali ze sobą m.in. już wymarłe białe teriery angielskie i buldogi angielskie w celu stworzenia doskonałego psa… bojowego!
Wówczas bowiem niezwykle popularne były walki psów. Powstałą rasę w późniejszym czasie zaczęło łączyć również z buldogiem francuskim. Boston terrier został uznany w 1893 roku.
Boston bull, jak bywa też nazywany ten terier, to nieduży czworonóg osiągający maksymalnie 40 cm wysokości w kłębie, występujący w kilku kategoriach wagowych – poniżej 6,8 kg, od 6,8 do 9 kg, od 9 do 11,35 kg. Budowa bostona jest zwarta i harmonijna.
Wygląd i charakter boston terriera
Cechuje się on krótką, spłaszczoną kufą, oczami o wdzięcznym, wesołym wyrazie, dużymi, stojącymi uszami i krótkim ogonem. Jego umaszczenie może być pręgowane, czarne z równo rozłożonymi znaczeniami, białe lub focze (czarna sierść z rudnym odcieniem).
Czworonóg ten jest bardzo inteligentny, energiczny, chętny do zabawy i towarzyski.
Nie wykazuje trudności w kontaktach z dziećmi, zwierzętami i obcymi ludźmi. Mocno przywiązuje się do opiekuna, lubi być w centrum uwagi i źle znosi samotność.
Australian bulldog
Australian buldog, inaczej aussie buldog, to stosunkowo młoda rasa, która nie jest na chwilę obecną uznana przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną). To australijski czworonóg, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem w kraju swego pochodzenia. Początki rasy sięgają lat 90. ubiegłego wieku.
Jej twórcami są hodowcy Noel i Tina Green, którzy postanowili skrzyżować różne rasy w celu uzyskania psa o solidnej budowie, ale znacznie aktywniejszego i zdrowszego niż pozostałe buldogi. Łączyli oni ze sobą różne buldogi m.in. z bokserami i amstaffami. Australian buldog został uznany przez ABS (Australian Bulldog Society) w 2003 roku.
Australian bullldog - wygląd i charakter
Efektem działań hodowców jest pies odznaczający się mocną, muskularną sylwetką, szeroką klatką piersiową, nadal krótką kufą, ale mniej podatną na schorzenia typowe dla ras brachycefalicznych, oraz dłuższymi nogami.
Ze względu na to, że rasa nadal się rozwija, nie ma jednolitego wzorca. Buldog ten waży jednak przeciętnie od 13 do 18 kg i osiąga wysokość od 33 cm do 38 cm, jest więc nieco większy i bardziej masywny od buldoga francuskiego. Jego sierść jest krótka i gładka, występuje w różnych umaszczeniach, m.in. białym, pręgowanym i płowym.
Aussie buldog jest zwierzęciem inteligentnym, odważnym, chętnym do nauki i współpracy. Co ważne, cechuje go dość silny instynkt stróżujący, zatem bywa nieufny wobec obcych, choć nie powinien być agresywny bez powodu. To czworonóg przyjazny, żywiołowy, uczuciowy i bardzo oddany swojej rodzinie.
Buldog angielski — przodek buldoga francuskiego
Buldog angielski jest rasą wyhodowaną w Anglii w XVIII wieku. Historia buldogów jest jednak znacznie dłuższa, bowiem były one znane już ponad 1100 lat temu!
Wygląd, jaki posiada obecnie ten ciekawy czworonóg, zawdzięcza staraniom hodowców w drugiej połowie XIX wieku. Wówczas rasa stała się wyższa, szersza, bardziej masywna i zyskała większą głowę.
Wygląd i charakter buldoga angielskiego
Buldog brytyjski, jak bywa nazywany, mierzy do 40 cm wysokości w kłębie i waży przeciętnie do 25 kg w przypadku psów i około 23 kg w przypadku suk.
To masywny pies, którego cechą charakterystyczną jest m.in. trufla nosowa wysunięta poza linię fałdy. Szata buldoga jest krótka, gładka, lśniąca, delikatna w dotyku i ściśle przylegająca.
Występuje on w różnych typach umaszczenia, m.in. płowym, pręgowanym, łaciatym na białym tle. Niepożądane jest umaszczenie cieliste, czarne i czarne podpalane.
Psiak ten, choć może sprawiać wrażenie groźnego, jest bardzo przyjazny, łagodny, towarzyski i oddany najbliższym. Jednocześnie jest niezwykle ciekawy świata, odważny i czujny. Jako rasa brachycefaliczna, buldog angielski nie powinien być narażony na zbyt długi i intensywny wysiłek, zwłaszcza w czasie upałów.
Należy mu dawkować aktywność, gdyż jest to zwierzę żywiołowe i zawsze chętne do zabawy!
Mops
Mops (możesz też spotkać się z takimi nazwami jak pug, apple i carlin) to rasa molosowata zaliczana do grupy psów do towarzystwa. Wywodzi się z Chin, gdzie towarzyszył chińskim władcom i arystokracji przez 1000 lat.
Dzięki temu rasa się rozwijała i miała szansę przetrwać. W ramach ciekawostki warto dodać, że w dawnych Chinach posiadanie mopsa przez podwładnych było nielegalne i karane… śmiercią!
Szybko równie dużym zainteresowaniem zwierzęta te zaczęły cieszyć się poza granicami Chin. Posiadaczką i miłośniczką mopsa była m.in. angielska królowa Wiktoria.
Wygląd i charakter mopsa
Carlin waży przeciętnie od nieco ponad 6 do 8 kg i mierzy od 30 cm do 36 cm wysokości w kłębie. To mały piesek odznaczający się krępą, zwartą i muskularną budową.
Charakterystyczne fałdy pokrywają nie tylko jego pysk, ale całe ciało. Inne cechy, jakimi wyróżnia się mops, to m.in. krótka kufa, okrągłe, duże oczy sprawiające wrażenie nieco wyłupiastych, trójkątne, zwisające uszy. Rasa występuje w umaszczeniu płowym, czarnym, srebrnym i brzoskwiniowym. Sierść jest krótka, przylegająca, delikatna i gładka w dotyku.
Mops jest psem bardzo inteligentnym, oddanym rodzinie, towarzyskim i chętnym do zabaw. Nie powinien jednak być narażony na zbyt intensywną aktywność.
Świetnie sprawdzi się jako towarzysz średnio aktywnych rodzin z małymi dziećmi. Trzeba natomiast pamiętać o tym, że najmłodsi członkowie rodziny powinni prawidłowo obchodzić się z czworonogiem i dawać mu niezbędną przestrzeń.
Inne rasy psów podobne do buldoga francuskiego
Poniższe rasy psów przypominają buldoga francuskiego pod względem wyglądu lub temperamentu.
Mopsik bostoński (Bug)
Mopsik bostoński, znany również jako Bug, to mieszanka buldoga francuskiego i mopsa.
Ta hybrydowa rasa łączy w sobie cechy obu ras, co sprawia, że ma wiele wspólnego z buldogiem francuskim – jest mała, energiczna i ma charakterystyczny wygląd z krótką kufą. Bugi są towarzyskie, czułe i doskonale sprawdzają się jako psy rodzinne.
Mopsiki ważą od 7 do 12 kg, mogą mierzyć od 25-35 cm.
Ze względu na brak wzorca i nadzoru nad hodowalimi psów bug, trudno przewidzieć ich charakter. Zazwyczaj są towarzyskie, energiczne i czułe.
Buldog amerykański
Buldog amerykański jest dużo większym i smuklejszym kuzynem buldoga francuskiego. Rasy dzielą podobne cechy, takie jak muskularna budowa i silny instynkt opiekuńczy. Psy te są lojalne, odważne i bardzo przywiązane do swoich właścicieli. Idealnie sprawdzają się w roli stróża i przyjaciela rodziny.
Psy tej rasy ważą od 30 do 58 kg, mają ok. 50-70 cm w kłębie.
Są odważne i lojalne, to doskonałe psy obronne.
Dogue de bordeaux
Dogue de bordeaux, znany również jako mastif francuski, jest większym kuzynem buldoga francuskiego. Choć różnica w rozmiarze jest znacząca, oba psy mają wspólne korzenie. Dogue de bordeaux to rasa imponująca swoją siłą i majestatem, ale jednocześnie jest łagodna i kochająca wobec swojej rodziny.
Dogue de bordeaux wymaga większej przestrzeni życiowej i regularnej aktywności fizycznej.
Podobnie jak buldog francuski, dogue de bordeaux może mieć skłonność do problemów zdrowotnych związanych z brachycefalią, więc regularne wizyty u weterynarza są kluczowe.