Rasy bojowe często spotykają się z uprzedzeniami. Wpływ miało na to, m.in. nielegalne hodowanie ich do walk psów. Warto jednak pamiętać, że na agresję psa wpływa przede wszystkim jego wychowania, szkolenie i socjalizacja, a nie sama rasa.
Mimo to, pewne rasy psów, ze względu na swoją siłę fizyczną i historyczne przeznaczenie jako psy stróżujące czy obronne, częściej określane są mianem psów bojowych. W tym artykule przedstawimy 13 takich ras.
Staffordshire bull terrier
Ta rasa, potocznie nazywana staffie, została pierwotnie stworzona do walk psów i charakteryzuje się bardzo silnym zgryzem.
Staffie to psy bardzo lojalne, a także inteligentne i odważne. Długie pozostawanie w samotności wywołuje u nich stres.
.jpg)
American staffordshire terrier
American staffordshire terriery to duże, silne psy o wyraźnie rozwiniętym instynkcie ochronnym. Jednocześnie są bardzo czujne, przyjazne i lojalne.
.jpg)
American pitbull terrier
American pitbull terriery to duże psy. Mogą osiągać do 56 centymetrów wysokości w kłębie i wagę do 32 kilogramów – suczki bywają nawet większe i cięższe. Mają radosne i przyjazne usposobienie i odpowiednio wychowane, mogą być wspaniałymi psami rodzinnymi.
Jednak american pitbull terriery cechują się także uporem i odwagą. Przy niewłaściwej socjalizacji mogą przejawiać agresywne zachowania.
.jpg)
Bullterrier
Ta rasa ma wyraźny instynkt łowiecki i ochronny. Bullterriery są bardzo przywiązane do swoich opiekunów i uchodzą za psy radosne oraz przyjazne.
.jpg)
Doberman
Rasa pochodząca z Niemiec, znana przede wszystkim jako pies stróżujący i policyjny. Doberman wyróżnia się siłą, wytrzymałością i inteligencją. Jest lojalny, odważny i podatny na szkolenie.
.jpg)
Rottweiler
Rotteiler to typowy pies stróżujący i obronny. Rottweilery uchodzą za nieustraszone i pewne siebie. Przy odpowiednim wychowaniu mogą stać się wspaniałymi psami rodzinnymi.
.jpg)
Kangal
Kangal to bardzo duża rasa psów, osiągająca 78 cm wysokości i wagę do 60 kilogramów. Mimo to są bardzo przyjazne i inteligentne. Ponieważ zostały hodowane jako psy stróżujące dla stad, kangale są także niezależne i odważne.
.jpg)
Bullmastiff
Jest to pies pewny siebie, godny zaufania, bardzo odważny i wierny, który potrzebuje bliskości swojego opiekuna.
Bullmastiff został wyhodowany, aby tropić i odstraszać kłusowników, dlatego do dziś chętnie wykorzystuje się go jako psa stróżującego i policyjnego.
.jpg)
Dog argentyński
Ta rasa została pierwotnie wyhodowana do polowań na dużą zwierzynę i ma silny instynkt łowiecki oraz ochronny. Jest bardzo samodzielny, ale także wierny i lojalny.
Dziś dog argentyński doskonale sprawdza się również jako pies ratunkowy, poszukiwacz w lawinach czy asystent osób niewidomych.
.jpg)
Mastif angielski
Mastif angielski imponuje samą wielkością – osiąga do 85 cm wysokości i wagę do 100 kg. Ta angielska rasa jest łatwa do wytrenowania, lojalna i łagodna. Uwielbia dzieci.
Mimo to mastif jest bardzo uparty, dlatego opiekunowie muszą wykazać się dużą cierpliwością i konsekwencją w szkoleniu.
.jpg)
Mastif neapolitański
Rasa pochodząca z Włoch, uważana za bardzo zrównoważoną, która staje się agresywna tylko w przypadku prowokacji. Mastif neapolitański jest dobrze wychowalny, łagodny i uwielbia dzieci.
Mimo to może być również uparty i odważny.
.jpg)
Cane corso
Cane corso to doskonały pies stróżujący, który mocno przywiązuje się do swojej grupy społecznej i chce ją chronić. Jest jednak spokojny i łatwy do wychowania.
.jpg)
Owczarek kaukaski
Owczarek kaukaski to pies pasterski o wyraźnym instynkcie ochronnym. Jest silnym, zrównoważonym, spokojnym, ale bardzo szybko reagującym czworonogiem.
Przy odpowiednim wychowaniu, dzięki swojej spokojnej naturze, nadaje się także na psa rodzinnego.
.jpg)
Czy psy bojowe są agresywne?
Jak pokazuje opis cech charakterystycznych dla 13 ras psów bojowych, niektóre z nich to wręcz łagodne psy rodzinne, o stabilnym charakterze.
W zasadzie każdy pies może stać się agresywny przy niewłaściwym wychowaniu i złych doświadczeniach. Agresja jest także formą komunikacji zwierzęcia, podobnie jak szczekanie.
Psy bojowe uważane są za bardziej agresywne od innych ras, ponieważ podczas hodowli kładziono na to duży nacisk. Jednak dzięki odpowiedniemu, pełnemu miłości, ale konsekwentnemu wychowaniu, mogą być wspaniałymi, zrównoważonymi czworonogami.
Ponieważ wymagają one odpowiedniego szkolenia i konsekwencji w wychowaniu, rasy te nie nadają się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z psami.