Reklama

czy kot niewychodzący jest szczęśliwy?
© Zaitsava Olga/Shutterstock

Czy kot niewychodzący jest szczęśliwy?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Kot wychodzący czy niewychodzący? Zwolennicy tych dwóch podejść to dwie frakcje kocich opiekunów, wymieniający się od lat argumentami i niechętni punktowi widzenia drugiej strony.

 Zwolennicy wypuszczania kotów podkreślają, że kot wychodzący jest szczęśliwy, ponieważ jest wolny i może zaspokoić swoje potrzeby eksploracji.

Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy mieszkają w mieście, na przedmieściach, czy na wsi, koty wychodzące są narażone na wiele niebezpieczeństw. 

Nie zapominajmy też, że koty wychodzące ranią i zabijają znaczną liczbę drobnych dzikich zwierząt. Nie nauczysz kota ignorować instynktu łowieckiego. Jedynym pewnym sposobem ochrony dzikiej przyrody jest trzymanie kotów w domu.

Co omija kota niewychodzącego?

Do listy niebezpieczeństw, przed którymi uchronisz kota niewychodzącego zaliczyć należy:

Zobacz video:
  • potrącenie przez samochód, 
  • kocią białaczkę i FIV, 
  • ataki psów, 
  • zatrutą żywność, 
  • pestycydy, 
  • walki kotów, 
  • pchły
  • kleszcze
  • ryzyko zarażenia pasożytami, 
  • urazy i ropnie, 
  • zgubienie się, 
  • kradzież, 
  • potrzaski, 
  • ludzkie okrucieństwo, 
  • rany postrzałowe (zdziwisz się, jak często lekarze weterynarii wykrywają śrut na zdjęciach RTG kotów bezdomnych i wychodzących…), 
  • ataki dzikich zwierząt, 
  • przemarznięcie.

Koty wyłącznie domowe (lub wychodzące pod nadzorem) statystycznie żyją dłużej, są też mniej narażone na choroby zakaźne, atak pasożytów oraz rany i urazy.

Czy kot niewychodzący jest szczęśliwy?

Koty oczywiście lubią świeże powietrze, interesujące odgłosy i zapachy oraz słońce, ale nie muszą wychodzić na zewnątrz, aby być zwierzętami zadowolonymi, ze spełnionymi potrzebami gatunkowymi. 

To od opiekuna i jego chęci zrozumienia tych kocich potrzeb zależy, czy kot żyjący wyłącznie w domu będzie żył pełnią życia.

Oczywiście najlepiej jest trzymać kota w domu od samego początku. Kociak, który dorasta w domu, nie będzie wykazywał skłonności do opuszczania swojego bezpiecznego miejsca

Inne koty, które są przyzwyczajone do wychodzenia na zewnątrz, w czasie „odwyku” mogą uprzykrzać nam życie, głośno domagając się wyjścia. 

Przestawienie kota z wychodzącego trybu życia na tryb niewychodzący może więc wymagać trochę czasu i cierpliwości, ale nawet najbardziej zdeterminowany kot wychodzący może w końcu przekonać się do domowego komfortu. 

Zwłaszcza, jeśli odkryje, że oferujesz mu ciekawe alternatywy!

kociak
©Shutterstock
Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Szczęśliwy kot niewychodzący: wzbogacanie środowiska

Kot musi nie tylko zjeść, napić się i załatwić w kuwecie. Ten mały drapieżnik ma potrzebę eksploracji, drapania, wspinania się, rozładowania instynktu łowieckiego. 

Kotyfikacja przestrzeni

To wszystko jesteś w stanie zapewnić mu w domu – nawet niewielkie mieszkanie możesz przekształcić w koci raj. Warto przy tym zacząć myśleć… trójwymiarowo!

Niezależnie od tego, czy dysponujesz domem ze sporym metrażem, czy niewielkim mieszkaniem, przestrzeń na podłodze nie będzie dla kota wystarczająca. 

Czas na kotyfikację twojego lokum! To tajemnicze słowo oznacza po prostu dostosowanie przestrzeni do tego, czego kot oczekiwałby od miejsca idealnego.

Zagospodaruj ściany

Półki, kładki i budki do zawieszenia na ścianie to pomysł na powiększenie przestrzeni dostępnej dla kota nawet w kawalerce. Koty uwielbiają obserwować otoczenie z wysokości – czują się wtedy bezpiecznie. 

Ponadto twój pupil będzie miał więcej miejsca do biegania, odkrywania świata, wspinaczki. Twoje mieszkanie stanie się dla niego interesujące.

Zapewnij kotu drapak

Niezbędnym elementem kociego domu jest drapak. Najlepiej sprawdzi się dość duży, z półkami, budkami lub hamakami i dużą przestrzenią do drapania. Pamiętaj, że drapak musi być stabilny. Najlepiej wybierać model z dość ciężką podstawą.

Koty kochają wyglądać przez okno i wygrzewać się na słońcu! Zorganizowanie im przestrzeni na parapecie i położenie miękkiego naparapetnika na pewno będzie przyjęte przez twojego pupila z wdzięcznością.

Zadbaj o przestrzeń na parterze

Mówimy o organizacji ścian i przestrzeni na wysokościach, ale nie zapominaj też i o parterze. Kocie budki, kryjówki, tunele znacznie urozmaicą przestrzeń. Jeśli zapewnisz zwierzęciu ciekawe, pełne wyzwań otoczenie, łatwiej będzie się mu odzwyczaić się od wychodzenia.

kotyfikacja przestrzeni
©Shutterstock

Gdy pogoda na to pozwala, zostawiaj otwarte okna, aby kot mógł zaczerpnąć świeżego powietrza. Upewnij się, że każde okno jest zabezpieczone siatką oraz kratką do okien uchylnych.

Zabawki dla kotów niewychodzących

Najlepszym sposobem na zapewnienie kotu ruchu i walkę z kocią nudą jest urozmaicona zabawa – najlepiej z tobą! Pociągnij po podłodze wędkę, rzuć piłeczkę (wiele kotów chętnie uczy się aportowania). A może twojemu pupilowi przypadną do gustu zabawki na inteligencję, polegające na otwieraniu skrytek ze smaczkami? 

Albo zabawki na baterie z poruszającymi się motylami? Hitem wśród wielu mruczków jest też szeleszczący tunel.

Pamiętaj, że często najlepsze zabawki to te najprostsze. Koty uwielbiają kopać woreczki z kocimiętką, gonić wstążki lub zmięte kulki papieru, ukrywać się w papierowych torbach.

Chowaj część zabawek po zakończonej zabawie, aby kotu nie znudziły się zbyt szybko. Możesz pewną partię zabawek przechowywać w zamknięciu, dzięki czemu po paru tygodniach staną się dla mruczka „nowe”.

Wskazówki dotyczące przestawiania kota na życie w domu

Jeśli decydujesz się na przestawienie kota na „niewychodzący tryb życia”, zima może być idealnym momentem! 

Nie ma co ukrywać – większość kotów preferuje ciepłe, suche miejsca, więc w ogólnym rozrachunku domowe pielesze mają szansę szybko zwyciężyć. Pod koniec zimy twój pupil może być już przyzwyczajony do życia w domu.

Udostępnij kotu balkon

Jeśli chcesz, aby kot miał bezpieczny dostęp do świeżego powietrza, udostępnij mu balkon, ale koniecznie osiatkowany

Jeśli posiadasz ogród i nie możesz go zabezpieczyć tak, aby mieć pewność, że kot nie wydostanie się poza ogrodzenie, rozważ budowę woliery czy zewnętrznego wybiegu, czyli catio. Wyposaż je w rozłożyste drapaki, zabawki, miejsca do obserwacji, kryjów

Zapewnij spacery

ki. Kot może być też uczony wychodzenia na spacer w szelkach, ale pamiętaj, że jeśli spacery mu się spodobają, będzie się ich domagał regularnie.

Tutaj przeczytasz, jak zabezpieczyć balkon dla kota

Bądź konsekwentny 

Co jednak zrobić, jeśli kot jest zdeterminowany, aby wyjść na zewnątrz – nawet zimą? Może miauczeć, drapać w drzwi, próbować zwrócić na siebie uwagę na różne sposoby. 

Pamiętaj, że kot to „konserwatysta”, który ma swoje przyzwyczajenia i niechętnie je modyfikuje. Potrzeba czasu i konsekwencji, aby tę starą rutynę przełamać i wprowadzić nowy schemat.

Upartemu kotu nie można ulegać – taki kot nie powinien też być wyprowadzany na smyczy, aby przestał miauczeć. Wypuszczanie kota, gdy tego chce, wzmacnia jego natarczywe zachowanie.

Zapewnij zabawę

Trzeba uzbroić się w cierpliwość i zaoferować kotu alternatywę. Zajmij go wspólną zabawą – nie tylko klasyczną zabawą łowiecką, ale także zabawami i treningami, które angażują różne zmysły oraz umysł.

Przypominaj członkom rodziny, współlokatorom czy gościom, aby nie wypuszczali kota na zewnątrz! Jeden przypadek niekonsekwencji może zaprzepaścić mnóstwo twojej pracy z kotem.

Czy kot niewychodzący może być szczęśliwy - podsumowanie

Kluczem do kociego szczęścia jest zrozumienie potrzeb twojego pupila. Jeśli odpowiednio zorganizujesz kotu przestrzeń, nie musisz się obawiać, że będzie on nieszczęśliwy w czterech ścianach. 

Nie wahaj się też poszukać w internecie inspiracji do stworzenia kociego placu zabaw! I zapewnij swojemu kotu to, czego najbardziej potrzebuje – twoją uwagę!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?