Reklama

melatonina dla kota
© Shutterstock

Melatonina dla kota – kiedy jest wskazana?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Melatonina jest powszechnie stosowana w leczeniu problemów ze snem u ludzi. Jej uspokajające działanie sprawia, że jest również przydatnym suplementem w niwelowaniu stanów lękowych. Czy melatonina może być też przydatna dla kota? Okazuje się, że tak!

Melatonina to hormon wytwarzany przez szyszynkę. Syntezowany jest z tryptofanu i uwalniany do organizmu w odpowiedzi na zmniejszenie się ilości światła. 

Dzięki prawidłowemu uwalnianiu melatoniny robimy się w nocy senni i utrzymujemy regularny cykl snu i czuwania.

Działanie melatoniny na organizm kota

Również w organizmach zwierząt nocnych i krepuskularnych (aktywnych w okolicach świtu i zmierzchu), takich jak koty, melatonina uwalniana jest w odpowiedzi na brak światła. Zapewnia kotom, tak jak nam, regularność cyklu dobowego.

Zobacz video:

Oprócz funkcji regulowania snu, melatonina ma ponadto działanie relaksujące, uspokajające. A ponieważ jest naturalnym hormonem obecnym w organizmie każdego ssaka, jest bezpieczna dla kota.

Melatonina dla kotów – zastosowania

Pamiętaj, że podanie kotu suplementu powinno być skonsultowane z lekarzem weterynarii. Kot powinien otrzymać określoną przez lekarza dawkę i wyłącznie wówczas, kiedy faktycznie jest to wskazane.

Jakie to wskazania?

Problemy ze snem

Kot i problemy ze snem? Przecież kot spędza na drzemaniu średnio dwie trzecie życia… To prawda – zwierzęta drapieżne potrzebują dużych dawek snu, natomiast nie oznacza to, że ich organizm nie funkcjonuje według regularnego cyklu. 

Koty, które cierpią na zaburzenia tego cyklu, mogą potrzebować suplementacji melatoniny, aby cykl wrócił do normy.

Zaburzenia snu mogą być skutkiem stresu, dotykają jednak najczęściej kocich seniorów, zwłaszcza wykazujących objawy demencji. Takie zwierzęta mogą przesypiać niemal cały dzień, a w nocy nawoływać opiekuna.

kot śpi
©Shutterstock

Niepokój

Melatonina może być stosowana w sytuacjach, przy których pożądane jest wywołanie uczucia senności i delikatne uspokojenie zwierzęcia

Przykładem może być:

Koty cierpiące z powodu lęku separacyjnego również odczują ulgę dzięki uspokajającym właściwościom melatoniny, podobnie zwierzęta ze stwierdzonym łysieniem psychogennym oraz innymi formami łysienia niezwiązanymi z alergią czy schorzeniami dermatologicznymi. 

Wszystko dlatego, że zmiany długości dnia w ciągu roku (mniej światła słonecznego i dłuższy dobowy okres wydzielania melatoniny) wpływają m.in. na wzrost włosa u kotów. 

Wiemy, że zimowa okrywa jest bardziej gęsta, a u niektórych kotów dłuższa. Suplementacja melatoniny może więc wspierać leczenie łysienia na tle innym niż alergiczne czy wywołane infekcją.

Regulacja cyklu rui u kotek hodowlanych

Melatonina wywiera wpływ na hormony płciowe i płodność u kotek, co również wiąże się z sezonowością cyklu rozrodczego kotów.

U kotek hodowlanych suplementacja melatoniny może pomóc wyciszyć ruję w okresach, w których kotka nie powinna zachodzić w ciążę – przypomnijmy, że organizacje felinologiczne określają dopuszczalną liczbę ciąż u kotek przeznaczonych do rozrodu.

Pamiętajmy, że w przypadku stosowania melatoniny u kotów hodowlanych, podaje się ją w celu zahamowania cyklu płciowego kota na krótki, określony czas.

 Chociaż badania dowodzą, że podawanie melatoniny u kotek jest w takich przypadkach wskazane, czas jej działania i wystarczające efekty w tłumieniu popędu seksualnego nie są gwarantowane.

Inne zastosowania melatoniny

Melatonina dla kotów może być również pomocna przy leczeniu:

  • padaczki
  • nadpobudliwości 
  • i problemów trawiennych.

Potencjalne skutki uboczne melatoniny dla kotów

Nie stwierdzono znaczących skutków ubocznych ani niebezpieczeństw związanych z przedawkowaniem melatoniny. Mimo to, suplementację oraz dawkowanie należy zawsze ustalać wraz z lekarzem weterynarii lub doświadczonym behawiorystą

Zwłaszcza jeśli kot cierpi już na jakieś schorzenia lub przyjmuje leki, dokładnie skonsultuj nowy suplement z lekarzem.

Do możliwych skutków ubocznych podawania melatoniny należy zwykle senność. W wielu przypadkach jest to pożądane – jeśli traktujesz melatoninę jako środek lekko uspokajający.

Do innych, rzadziej występujących działań niepożądanych, należeć mogą:

  • utrata lub przyrost masy ciała,
  • świąd,
  • problemy żołądkowe,
  • dezorientacja.

Podawanie melatoniny kotom należy przerwać w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej.

Ponieważ melatonina jest hormonem, może wpływać na inne hormony funkcjonujące w organizmie. Dlatego nigdy nie należy jej podawać kotkom w ciąży i kotom niedojrzałym płciowo

Cykl dobowy kociąt może być nieregularny – to normalne. Nie należy wprowadzać dodatkowych suplementów hormonalnych do rozwijającego się organizmu.

Koty z chorobami wątroby, nerek lub serca są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i suplementacja w ich przypadku powinna być przeprowadzana ostrożnie, pod ścisłą kontrolą lekarza.

Dawkowanie melatoniny

Melatonina jest zwykle podawana doustnie, z pokarmem lub bez, do trzech razy dziennie. Efektów działania można się spodziewać już w ciągu godziny lub dwóch.

Dorosły kot średniej wielkości może zwykle rozpocząć suplementację od dawki 0,75 mg, powtarzanej do 2–3 razy dziennie.

Pamiętaj jednak, że dawka dla konkretnego zwierzęcia będzie zależała od kilku czynników – nie tylko od wieku i wagi kota, lecz także problemu, któremu chcesz zaradzić przy pomocy suplementacji.

Zaleca się podawanie melatoniny przeznaczonej dla kotów. Suplementy przeznaczone do spożycia przez ludzi mogą zawierać składniki szkodliwe dla kota.

Inne leki a melatonina

Istnieje kilka leków, które mogą wchodzić w interakcje z melatoniną. Większość z nich jest rzadko stosowana u kotów. Należy zachować jednak ostrożność przy stosowaniu z benzodiazepinami – melatonina może bowiem nasilać działanie uspokajające tych leków.

Zastosowanie melatoniny w celu poprawy jakości snu i obniżenia poziomu stresu u kotów jest coraz częstsze. Do zalet preparatów z melatoniną należy nikła ilość skutków ubocznych i możliwość stosowania długoterminowego. 

Pamiętaj jednak, że każdy lek czy suplement należy stosować ostrożnie, opierając się na wskazówkach lekarza.

  • Melatonin for Cats: Managing Stress and Sleep Disorders, https://basepaws.com/blog/melatonin-for-cats-managing-stress-and-sleep-disorders
  • Smargiasso C., Melatonin For Cats: Uses, Dosage, and Side Effects, https://petcube.com/blog/melatonin-for-cats/
  • Vanderhoof Ch., Melatonin for Cats: Overview, Dosage, & Side Effects, https://cats.com/melatonin-for-cats
  • Zań R. et al., Uspokajające i przeciwlękowe działanie melatoniny w niektórych przypadkach zaburzeń behawioralnych u psów i kotów, "Medycyna Weterynaryjna" 2013, 69 (2), http://www.medycynawet.edu.pl/images/stories/pdf/pdf2013/022013/201302096101.pdf
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?