Reklama

borador
© Shutterstock/Andrew0004

Borador – co to za rasa, czym się charakteryzuje?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Borador to wyjątkowa hybryda labradora retrievera i bordera collie, która – jak twierdzą hodowcy – posiada najlepsze cechy każdej z ras rodzicielskich. Jak wygląda borador? Jakim charakterem się odznacza? Dowiedz się więcej!

Labradoodle, maltipoo, cavapoo - krzyżówki ras stają się coraz popularniejsze nie tylko zagranicą, ale i w Polsce. Borador jest kolejną rasą hybrydową.

Czym się charakteryzuje i na co zwrócić uwagę, jeśli rozważamy zakup szczenięcia borador?

Borador – historia

Zarówno psy rasy labrador, jak i border collie są jednymi z najbardziej popularnych psów w Ameryce Północnej. Było zatem jedynie kwestią czasu to, że ktoś wpadnie na pomysł skrzyżowania tych ras. Historia boradora nie jest udokumentowana, ale można przypuszczać, że labradora i bordera krzyżowano ze sobą już dawno temu.

Niektóre źródła wskazują na lata 30. XIX wieku. Obecnie borador nie jest uznany jako rasa przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną) ani nawet przez rodzimy American Kennel Club. Zasadniczo więc w przypadku boradora nie należy mówić o rasie, ale o hybrydzie lub o „mieszańcu”. 

Borador – wygląd 

Ze względu na to, że – jak zostało wyżej nadmienione – borador nie jest rasą, ale mieszańcem, nie posiada tak naprawdę jednolitego wzorca ściśle odnoszącego się do jego wyglądu i zachowania. To, jak będzie prezentował się dorosły osobnik pochodzący z krzyżówki labradora i bordera, uzależnione jest od tego, od którego z rodziców przyjmie więcej cech.

Psy, które posiadają więcej cech labradora, są większe i bardziej masywne. Jeśli szczenię z tej niezwykłej krzyżówki „poda się” na bordera, będzie mniejsze, lżejsze i bardziej smukłe.

Poszukując informacji na temat wagi i wzrostu boradora, można natrafić na następujące dane:

 • wzrost – przeciętnie od 45 do około 64 cm wysokości w kłębie;
 • waga – od około 13 do 32 kg.

Jak łatwo zauważyć, rozbieżności są spore, a to, jak będzie wyglądać dorosły psiak, jest loterią. Podobnie rzecz wygląda w przypadku szaty, umaszczenia i charakteru zwierzaka, co warto omówić odrębnie.

Borador – szata i umaszczenie

Labrador retriever, zgodnie z wzorcem, posiada krótką, gęstą sierść, która ściśle przylega i nie może być falista. Jego podszerstek jest nieprzemakalny. Dopuszczalne umaszczenia to:

 • czarne;
 • czekoladowe (bardzo rzadkie);
 • biszkoptowe.

Z kolei border collie cechuje się dwuwarstwową sierścią średniej długości (podszerstek jest miękki i znacznie krótszy od włosa okrywowego). Może występować we wszelkich odmianach kolorystycznych pod warunkiem, że w umaszczeniu nie przeważa biel. Najczęściej występujące maści u bordera to m.in.:

 • czarno-biały (najbardziej popularny);
 • niebieski marmurkowy (blue merle);
 • trójkolorowy (black tricolour, czyli czarno-biały z podpaleniami);
 • brązowo-biały;
 • czekoladowo-biały z podpaleniami.

Jak wobec tego wygląda szata boradora? Zdarzają się psy zarówno w jednolitym kolorze (głównie czarnym, czekoladowym i złotym), jak i merle czy tricolour. Sierść boradora może być krótka lub średnia, mniej lub bardziej przylegająca. W każdym przypadku natomiast posiada nieprzemakalny podszerstek

Borador – charakter 

Zarówno labrador i border są psami bardzo inteligentnymi, nastawionymi na współpracę z człowiekiem. Ich inne wspólne cechy to m.in.:

 • duża żywiołowość;
 • chęć zabawy;
 • potrzeba intensywnej stymulacji fizycznej i umysłowej;
 • przywiązanie do opiekuna;
 • zrównoważony temperament (zgodnie z wzorcem, pod warunkiem prawidłowej socjalizacji).

Można zatem przypuszczać, że borador również owe cechy będzie posiadał. Hybryda określana jest jako łagodna wobec dzieci, tolerująca psy i inne zwierzęta (choć – ze względu na przeznaczenie bordera – może dochodzić do prób zaganiania mniejszych zwierząt), a także stosunkowo ufna wobec obcych. 

Borador – pies dla początkujących czy zaawansowanych?

Borador, pod warunkiem, że od okresu szczenięcego będzie prawidłowo wychowywany i socjalizowany, jest zwierzęciem łagodnym, przyjaznym, chętnym do nauki posłuszeństwa i oddanym swojemu opiekunowi. To czyni z niego całkiem dobry materiał na psa dla osób początkujących.

Warto jednak pamiętać o tym, że należy skrupulatnie przygotować zarówno siebie i dom na przyjęcie nowego członka rodziny. 

Borador – pies dla domatora czy sportowca? 

Borador zdecydowanie nie będzie czuł się dobrze, bo nie będzie mógł realizować swoich naturalnych potrzeb u boku osoby ceniącej sobie spokojny wypoczynek w domu, która aktywność na zewnątrz podejmuje jedynie okazjonalnie.

To pies, któremu należy zapewnić dużą dawkę aktywności fizycznej i umysłowej. Choć o tej ostatniej wielu opiekunów zapomina lub nie przykłada do niej wielkiej wagi, w rzeczywistości jest ona równie ważna, bo pozwala psu nie tylko spożytkować energię i rozładować napięcie, ale też m.in. wzmocnić pewność siebie (poprzez naukę nowych komend etc.). 

Borador – pies dla rodziny z dziećmi? 

Czworonóg ten, o ile będzie odpowiednio wychowywany od małego, może okazać się bardzo dobrym towarzyszem dla rodzin z dziećmi.

Trzeba jednak mieć na względzie to, aby nigdy nie zostawiać pupila i dziecka samych. Zawsze wymagana jest obecność osoby dorosłej – szczególnie w przypadku, gdy dziecko jest małe. Nawet bowiem nieco mniejsze boradory (posiadające więcej cech fizycznych bordera) nadal pozostają psami średniej wielkości, które nie celowo, ale zupełnie przypadkowo mogą wyrządzić dziecku krzywdę, np. przewracając je podczas zabawy. 

Borador – zdrowie i długość życia

Borador jest psem dość zdrowym, żyjącym przeciętnie 10 do 15 lat. Choroby, na które jest narażony, to choroby, z którymi zmagają się również labrador i border, a należą do nich m.in. dysplazja stawów biodrowych czy infekcje uszu (zwłaszcza gdy pies często zażywa kąpieli na zewnątrz).

Psy te miewają też nieposkromiony apetyt i tym samym tendencję do tycia. Koniecznie zatem trzeba zadbać o wysokiej jakości dietę dopasowaną do potrzeb i o wspomnianą już solidną codzienną dawkę aktywności. 

Borador – pielęgnacja

Pies może gubić sierść przez cały rok, choć nie w przesadnej ilości. Większe linienie następuje standardowo dwa razy do roku – w okresie zmiany szaty zimowej na letnią oraz po lecie. To czas, gdy zdecydowanie trzeba zwiększyć częstotliwość wyczesywania.

Poza tym pielęgnacja boradora nie jest trudna ani czasochłonna. Warto regularnie kontrolować stan oczu, uszu, uzębienia i pazurów, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości udać się na konsultację do lekarza weterynarii. 

Borador w Polsce – hodowla i cena

Borador to pies niemal nieznany w Polsce. Chcąc kupić jego szczenię od hodowcy, trzeba szukać zagranicznych hodowli. 

Podsumowanie

Borador jest sympatycznym czworonogiem, który może okazać się wspaniałym kompanem szczególnie dla osób bardzo aktywnych, uwielbiających spędzać czas poza domem. Równie świetnie w tej roli wypadną jednak labrador i border collie, o czym warto pamiętać!

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?