Reklama

York biewer – krzyżówka yorkshire terriera i maltańczyka

yorkshire biewer

York biewer jest krzyżówką maltańczyka i yorka

© Shutterstock

York biewer to jedna z młodszych ras psów, która obecnie zaczyna zdobywać coraz większą popularność. Skąd  pomysł, aby skrzyżować ze sobą maltańczyka i yorshire terriera? Czym charakteryzuje się powstała z tego połączenia rasa? Poznaj najważniejsze informacje i ciekawostki na temat sympatycznego york biewera! 

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia

Psy miniaturki cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Maltańczyk czy shih tzu znajdują się w czołówce ulubionych ras Polaków. Coraz popularniejsze w naszym kraju stają się również krzyżówki ras, takie jak labradoodle czy maltipoo.

Czym charakteryzuje się york biewer? Ile kosztują szczenięta tej rasy i czy w Polsce istnieją legalne hodowle york biewer? Odpowiadamy. 

Yorkshire terrier biewer – poznaj przodków rasy

Zanim zdradzimy wszystkie szczegóły dotyczące york biewera, skupmy się przez chwilę na jego protoplastach. Wiedza na temat ras, które dały mu początek, w dużej mierze uzmysławia, z jaką krzyżówką mamy do czynienia, jakich cech wyglądu i charakteru możemy się spodziewać.

York biewer, nazywany także m.in. yorkshire terrier biewerem lub biewer terrierem, to krzyżówka dwóch niezwykle popularnych ras – śnieżnobiałego maltańczyka i yorkshire terriera. 

York biewer a maltańczyk 

Maltańczyk jest jedną z najstarszych ras na świecie. To niewielki czworonóg, wedle klasyfikacji FCI należący do grupy psów do towarzystwa, którego wysokość w kłębie wynosi 21-25 cm w przypadku psów oraz 20-23 cm w przypadku suk. Waży on przeciętnie 3 do 5 kg.

Jego charakterystyczną cechą jest biała, długa i jedwabista szata. Nie podlega ona procesowi linienia, ale wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych – zwłaszcza, jeśli nie jest obcinana na krótko. Maltańczyki mają skłonność do chorób zębów, uszu oraz alergii pokarmowych. To łagodne, aktywne i bardzo towarzyskie psy. 

Yorkshire terrier biewer a yorkshire terrier

Yorkshire terrier to rasa powstała w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Od początku wykorzystywana była do łapania szczurów i myszy. Jak sama nazwa wskazuje, należy on do grupy terierów, a dokładnie – do sekcji terierów miniaturowych.

Cieszące się ogromną popularnością yorki są małymi pieskami, których wysokość w kłębie wynosi około 18-23 cm. Ich waga nie powinna przekraczać 3,5 kg.

Yorkshire terrier charakteryzuje się ciemnym, srebrno-złotym lub stalowo-złotym umaszczeniem. Jego szata, podobnie jak w przypadku maltańczyka, jest jedwabista, długa i prosta. Pomimo niewielkich rozmiarów, są to psy bardzo aktywne i wytrzymałe.

Mocno przywiązują się do najbliższych, lubią dzieci, ale wobec obcych (w przeciwieństwie do maltańczyków) są nieufne i zachowują dystans. Rasa ma skłonności do chorób oczu i zębów. 

Historia rasy yorkshire biewer

Jak zostało wspomniane we wstępie, rasa york biewer jest stosunkowo młoda. Świat usłyszał o niej po raz pierwszy w 1984 roku, a powstała… przez przypadek! Werner i Gertruda Biewer, małżeństwo hodowców mieszkające w Niemczech, doczekało się szczeniąt urodzonych z przypadkowego miotu maltańczyka i yorkshire terriera.

Trójkolorowe szczenięta tak przypadły im do gustu, że postanowili kontynuować hodowlę. W 1997 roku Werner Biewer zmarł, a jego żona zrezygnowała z hodowli. Rasa do tego czasu zdążyła już jednak zyskać tak wielkie zainteresowanie, że jej hodowla była kontynuowana przez innych hodowców. 

Pomimo wielu lat starań hodowców Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) nie uznała rasy do tej pory, stojąc na stanowisku, że jest to jedna z odmian yorkshire terriera. Niektóre organizacje kynologiczne, w tym np. Amerykański Klub Biewera czy Polski Klub Psa Rasowego, rejestrują i uznają york biewera za odrębną rasę. Pierwsze psy tej rasy pojawiły się w Polsce w 2006 roku. 

Szczenię york biewer tricolor©Shutterstock

York biewer - wygląd

Oficjalny wzorzec york biewera, ostatecznie doprecyzowany w 2009 roku przez BTCA (Biewer Terrier Club of America), nie odbiega szczególnie od wzorca yorkshire terriera. Podstawowa różnica tkwi w umaszczeniu.

Szczenięta york biewer cechuje się umaszczeniem trójkolorowym – stalowo-biało-złotym lub czarno-biało-złotym. Mimo, iż spotkać można ogłoszenia dotyczące szczeniąt york biewer czarnych lub białych, właściwym umaszczeniem dla york biewera jest tricolor.

Podobnie jak york i maltańczyk, biewer także ma jedwabistą, gładką szatę. To niewielki czworonóg, którego waga waha się w granicach od około 2 do 3,5 kg. 

York biewer – charakter

York biewer to rasa bardzo towarzyska, przyjazna i energiczna. psy tej rasy mocno przywiązują się do swoich najbliższych i źle znoszą dłuższą rozłąkę z nimi. Biewer po yorkshire terierze zdecydowanie odziedziczył natomiast niechęć do obcych.

To rasa zdecydowanie nieufna i ostrożna w kontakcie z nieznanymi sobie osobami. 

Jak każdy pies, również biewer, pomimo niewielkich rozmiarów, wymaga odpowiedniej socjalizacji (aby miał poprawne kontakty zarówno z ludźmi, jak i psami oraz innymi zwierzętami) i szkolenia co najmniej z podstaw posłuszeństwa. Wspólne ćwiczenia nie tylko uczynią psa usłuchanym i zrównoważonym, ale też pozwolą budować głęboką relację z opiekunem opartą na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. 

Ile żyje york biewer?

Zarówno maltańczyki i yorkshire terriery to rasy długowieczne – żyją przeciętnie około 14-16 lat. W przypadku biewerów sytuacja wygląda podobnie.

York biewer - choroby

Tak samo też mogą być predysponowane po przodkach do chorób oczu, uszu oraz zębów, dlatego niezmiernie ważna jest regularna pielęgnacja i profilaktyczne kontrole w gabinecie weterynaryjnym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy niepokojących objawów nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. 

York biewer - fryzury i pielęgnacja

Długa sierść york biewer wymaga skrupulatnej pielęgnacji©Shutterstock

Pielęgnacja obfitej szaty york biewera sprowadza się przede wszystkim do regularnego czesania. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów niestrzyżonych, które mają bardzo długi włos. Codzienne czesanie pozwala zachować go w dobrej kondycji, pozbyć się nagromadzonych w ciągu dnia zanieczyszczeń i przeciwdziała tworzeniu się kołtunów.

Psy długowłose powinny mieć upinane fryzury, które odsłonią oczy. Fryzury york biewer są tożsame z tymi, które można upinać yorkom. 

Kąpiel, odbywająca się w razie konieczności, powinna być przeprowadzana wyłącznie przy użyciu specjalnych szamponów i odżywek dedykowanych psom długowłosym. 

York biewer  to nie maskotka!

Jako że york biewer ma niezwykle uroczy wygląd i niewielki rozmiar, istnieje pokusa, aby uczynić z niego pieska kanapowego lub – co gorsza – „torebkowego”. Tymczasem to czworonóg naprawdę żywiołowy, który uwielbia aktywność fizyczną i do pełni szczęścia oraz zrównoważonego rozwoju potrzebuje odpowiedniej jakości stymulacji umysłowej. 

Choć jest to odpowiedni pupil dla rodziny z dziećmi, bezwzględnie muszą one znać zasady postępowania z psem. Dorośli natomiast nie powinni dopuszczać do sytuacji, w której małe dzieci zostają z psem same. 

York biewer - szczeniaki, hodowla i cena

"York biewer sprzedam", "york biewer szczeniaki" - internet pełen jest tego typu ogłoszeń.

Z racji tego, że rasa york biewer cieszy się coraz większym zainteresowaniem, powstają kolejne hodowle oferujące szczenięta. W zależności m.in. od renomy hodowli, wieku, płci i umaszczenia cena na szczenię może wynosić od 1500 do nawet 4000 zł. Pomimo tego, że niska cena jest z pewnością kusząca, nie warto się nią sugerować i czynić z niej podstawowego kryterium wyboru. 

Zanim zdecydujesz się na zakup psa, dobrze poznaj hodowcę. Porozmawiaj z nim, odwiedź go, sprawdź dokładnie, w jakich warunkach żyją jego psy. Jeśli hodowca nie zechce udzielić Ci wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania, jeśli cokolwiek wzbudzi Twoje wątpliwości, nie ryzykuj i nie finalizuj transakcji! 

Rasa yorkshire biewer - podsumowanie

York biewer to rasa, która nie ma długiej historii, ale z pewnością zdążyła już wzbudzić spore zainteresowanie. To psy bardzo przyjazne i wesołe, mocno przywiązujące się do swoich opiekunów, ale zachowujące dystans wobec obcych.

Bardzo dobrze sprawdzą się w roli czworonogów rodzinnych, także w przypadku osób, które do tej pory nie miały przyjemności gościć na dłużej psa pod swoim dachem! 

Zobacz również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz