Reklama

kot egejski
© Shutterstock/Takaki Nakajima

Kot egejski – koci rybak z Santorini

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Od pospolitego kota patrolującego przystanie w poszukiwaniu smacznych ryb po narodowy skarb Grecji – historia kota egejskiego, naturalnej greckiej rasy, jest dość długa i zawiła. Dziś hodowcy greccy walczą o uznanie swej jedynej rasy kota domowego – i zapewne jednej z najstarszych na świecie.

Kot egejski to naturalna rasa kota domowego – powstała ona bez ingerencji człowieka. Spokrewniona jest zapewne z tureckimi angorami oraz kotami zamieszkującymi zachodnią część Turcji. 

Grecki kot z Santorini

To jedyna rasa kota wywodząca się z Grecji, obecnie uznana za narodowy skarb tego kraju.

Zobacz video:

Koty te pochodzą z Cyklad – archipelagu wysp na Morzu Egejskim. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się spędzić wakacje na wyspach Andros, Delos, Mykonos, Naksos lub Santorini, być może udało Ci się zobaczyć te średniej wielkości, półdługowłose koty, kręcące się wokół łodzi rybackich, odpoczywające w cieniu koło kawiarni lub wygrzewające się na balkonie.

Kot egejski i jego długa historia

Uważa się, że dzieje kota egejskiego sięgają bardzo daleko wstecz; to zapewne jedna z najstarszych ras kotów, spokrewniona z kotami zamieszkującymi Azję Mniejszą, a także starą rasą cypryjską – kotem Afrodyty.

Koty podróżowały statkami wraz z ludźmi, trafiając w ten sposób do kolejnych miejsc, zdobywając kolejne lądy. Tak też musiały trafić na Cyklady. Kiedy – nie wiadomo, ale dzieje kota w regionie śródziemnomorskim sięgają tysięcy lat.

Współczesne koty egejskie można spotkać zarówno w greckich domach, jak i na ulicach, gdzie wiodą życie kotów zdziczałych, polegając na swym ogromnym talencie łowieckim oraz smacznych prezentach od rybaków. Są na tyle powszechne, że stanowiły od wieków po prostu część krajobrazu, element wyspiarskiej układanki. 

Na kota egejskiego zwrócono uwagę w ciągu ostatnich dekad – greccy hodowcy i miłośnicy kotów zauważyli jego szczególne cechy i odrębność, uznając go za osobną rasę. Rasa ta nie jest jednak jak na razie zarejestrowana w żadnej federacji felinologicznej. 

Można znaleźć te koty u greckich hodowców, chociaż do naszego kraju – podobnie jak innych państw europejskich – trafiają zwykle osobniki przywiezione z wakacji spędzonych w Grecji.

Kot egejski – jak wygląda najstarsza grecka rasa kota?

Kot egejski jest kotem średniej wielkości, osiąga wagę ok. 4–5 kg.

Ma szczupłe, muskularne, ciało pokryte półdługą sierścią. Są to koty łaciate (bikolor)łaty na futerku mogą być: czarne, niebieskie, rude lub kremowe, gładkie bądź cętkowane; kotki egejskie mogą być ponadto szylkretkami. Kolor biały zajmuje od 1/3 do 2/3 powierzchni ciała zwierzęcia.

Koty tej rasy mają piękne oczy w kształcie migdałów, zawsze zielone. Uszy są szerokie u podstawy i zaokrąglone na końcach, dobrze owłosione u wejścia do małżowin.

Kot egejski w swojej ojczyźnie gubi zimową szatę wiosną i zostawia sobie na lato lżejsze, przewiewne futerko. W domu jednak zwierzak ten może gubić sierść cały rok. Aby utrzymać okrywę w dobrym stanie, wystarczy jednak czesać kota egejskiego raz w tygodniu – szczotką „pudlówką”, drucianą z miękkimi zakończeniami.

kot egejski
Kolor biały zajmuje od 1/3 do 2/3 powierzchni ciała kota egejskiego.​​©Shutterstock/Natalia Dobryanskaya

Przyjazny i żywiołowy łowca

Koty egejskie są energiczne, żywe i inteligentne, bardzo komunikatywne. Są przyjaźnie nastawione w stosunku do człowieka – wiele z nich świetnie czuje się w roli „kotów rodzinnych”. Dogadują się z dziećmi – oczywiście nauczonymi odpowiedniego obchodzenia się ze zwierzęciem.

Lubią być częścią życia domowego i nawet koty zabrane z ulicy odnajdą się bez problemu w domu; powinny mieć natomiast możliwość wdrapywania się i wspinania – kotyfikacja w postaci półek, mostów i stopni na ścianach będzie idealna. Kot doceni także dostęp do zabezpieczonego balkonu bądź catio.

Koty egejskie, jako żyjące od wieków na wyspach i towarzyszące rybakom, na ogół nie boją się wody, potrafią też sprawnie łapać ryby.

Są generalnie doskonałymi myśliwymi. Nie powinny wychodzić na zewnątrz – zarówno dla bezpieczeństwa własnego, jak i dobra drobnych zwierząt, w tym ptaków, żyjących w naszych ekosystemach. Instynkt łowiecki pozwól im rozładować poprzez wspólną zabawę, którą tak kochają.

Kot ten potrzebuje różnorodnej stymulacji – zarówno zabaw realizujących łańcuch łowiecki, jak i tych wykorzystujących różne zmysły (mata węchowa) czy inteligencję.

Koty egejskie — zdrowie

Koty egejskie to zwierzęta generalnie zdrowe, bez szczególnych predyspozycji do określonych chorób, jak w przypadku niektórych innych ras. Pula genetyczna kotów tej rasy jest bardzo bogata. Jeśli kociak pochodzi z greckiej hodowli, warto naturalnie porozmawiać z hodowcą o zdrowiu rodziców malucha, wykonanych badaniach itp.

Koty hodowlane to jednak niewielki procent kotów egejskich trafiających w ręce kociarzy spoza Grecji. Większość to koty przygarnięte z ulicy – w końcu były to wyspiarskie dachowce!

kot egejski nad morzem
Większość kotów egejskich to koty przygarnięte z ulicy©Shutterstock/Korpithas

Kot egejski w Polsce – czy to możliwe?

Koty egejskie trafiają do Polski, jak i do innych krajów Europy, najczęściej poprzez turystów, których serca zdobyły podczas wakacji na greckich wyspach. Być może taki kociak skradnie i Twoje serce – jak wówczas przewieźć go legalnie do Polski?

Czip

Zacznij od wizyty u lekarza weterynarii na miejscu, aby sprawdził, czy kot nie jest zaczipowany. Wywóz zaczipowanego zwierzęcia byłby kradzieżą. Jeśli kot posiada czipa, może zostać zwrócony opiekunowi. Można skontaktować się z tą osobą – być może zgodzi się na wywóz zwierzęcia po przepisaniu go na Ciebie, choć najprawdopodobniej zwierzak zaginął i wówczas należy go zwrócić zmartwionemu opiekunowi.

Jeśli kot nie ma czipa – należy go zaczipować i wprowadzić do rejestru Twoje dane. Konieczne będzie również wyrobienie zwierzakowi paszportu. Wszystko to załatwia się u lekarza weterynarii. Lekarz przygotuje także dokumentację dla miejscowego urzędu, w której poda dane zwierzęcia oraz jego opiekuna – czyli Twoje.

Szczepienie i odrobaczanie

Kot musi posiadać wymagane szczepienia (zwykle jest to tylko szczepienie przeciwko wściekliźnie), zostać odrobaczony i odpchlony. 

Jeśli jest zdrowy, zaszczepiony, odbył kwarantannę po szczepieniu przeciwko wściekliźnie (dwa tygodnie) i ma ukończone cztery miesiące – jest gotowy do drogi. 

Transport

Jeśli przewozisz kota samochodem, posiada on już wszystkie dokumenty niezbędne do wjazdu do Polski. Dodatkowe formalności będą konieczne w przypadku przewozu kota samolotem. Skontaktuj się z liniami, które zezwalają na przewóz zwierząt na pokładzie – jak najprędzej, ponieważ na każdy lot przewidziana jest ograniczona liczba czworonożnych pasażerów.

Przewoźnik będzie wymagał z pewnością transportera o określonych wymiarach i taki trzeba będzie zakupić przed podróżą. Kot (ważący do 8 kg wraz z transporterem) na szczęście przewożony jest w kabinie, nie w luku bagażowym. Jeden pasażer może przewozić jedno zwierzę.

Jeśli chcesz uspokoić kota przed podróżą, wybieraj naturalne środki – leków silniejszych nie należy podawać na własną rękę, a dodatkowo niektóre linie lotnicze, np. Aegean Airlines, nie przyjmą na pokład zwierzęcia otumanionego lekami. 

Nie należy karmić kota kilka godzin przed lotem. Pamiętaj też, aby przybyć na lotnisko odpowiednio wcześniej (to znaczy jeszcze wcześniej niż w przypadku podróży bez zwierzęcia).

Jeśli obawiasz się, że formalności Cię przerosną i potrzebujesz pomocy, możesz adoptować kota poprzez organizację, która pomoże przejść przez procedury związane z zabraniem zwierzęcia do Polski. Jedną z organizacji pośredniczących w adopcji kotów z Grecji jest Gatakia.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?