Reklama

Aussiedoodle
© Shutterstock/Claudia Naerdemann

Aussiedoodle – co to za rasa? Jaki ma charakter i potrzeby?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Aussiedoodle to rasa hybrydowa, powstała z krzyżówki pudla i owczarka australijskiego, która cieszy się coraz większą popularnością. Jakim usposobieniem cechują się jej przedstawiciele? Czy w Polsce można kupić szczenięta? Sprawdź!

Aussiedoodle – historia

Aussiedoodle, choć nie jest rasą uznaną przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną) i wciąż wiele osób o niej nie słyszało, ma już za sobą kilka lat historii. Jej początki sięgają przełomu XX/XXI wieku. Ojczyzną aussiedoodle jest Ameryka Północna.

Rasa ta powstała w wyniku krzyżówki pudla i owczarka australijskiego (typu amerykańskiego). Celem było stworzenie psa „hipoalergicznego”. Łączy on w sobie cechy wyglądu i charakteru zarówno pudla i aussie. 

Aussiedoodle – inne nazwy 

Poszukując informacji na temat rasy aussiedoodle, możesz natrafić również na inne jej nazwy. Psy te bywają określane mianem m.in.: aussiepoodle i aussiepoo. Zdecydowanie jednak najbardziej popularna jest nazwa aussiedoodle. 

Aussiedoodle – wygląd 

Jak zostało już nadmienione, rasa nie jest uznana przez FCI. Jednym z głównych powodów jest to, że nie posiada ona jednolitego wzorca.

Aussiedoodle waży przeciętnie od 11 do 32 kg i osiąga od 36 do 58 cm wysokości w kłębie. Jedne osobniki po osiągnięciu dorosłości mogą zatem być naprawdę niewielkie, podczas gdy inne będą określane mianem średnich lub nawet dużych czworonogów.

Szata i umaszczenie

Jak w przypadku wagi i wysokości, tak i w odniesieniu do szaty oraz umaszczenia istnieją spore rozbieżności. Możliwych kombinacji jest wiele. Pies może posiadać rozmaite umaszczenie, m.in.:

  • merle (inaczej marmurkowe lub nakrapiane, typowe dla owczarków australijskich);
  • tricolor;
  • czarne podpalane;
  • sobolowe;
  • jednolite (bardzo rzadko występujące u aussiedoodle).

Sierść może być długa bądź krótka, mniej lub bardziej falista, a nawet mocno kręcona. 

©Shutterstock

Charakter psa rasy aussiedoodle 

I tutaj trudno odnieść się do wzorca, można natomiast zapoznać się z opiniami na temat charakteru aussiedoodle powielanymi przez ich opiekunów. Ponadto warto nieco poczytać po prostu na temat pudli i owczarków australijskich.

Rasa uznawana jest za bardzo inteligentną, łatwo przyswajającą naukę posłuszeństwa i nie tylko. To psy niezwykle żywiołowe, potrzebujące solidnej dawki ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Uwielbiają się bawić i chętnie wezmą udział w każdej zaproponowanej przez właściciela aktywności. 

Ze względu na to, że czworonogi te bardzo przywiązują się do swojej rodziny, niezbyt dobrze znoszą samotność, choć oczywiście można nauczyć je spokojnego przebywania w domu podczas nieobecności człowieka (o ile nieobecność ta nie jest bardzo długa).

Aussiedoodle – pod warunkiem, że od szczeniaka są prawidłowo socjalizowaneakceptują obecność dzieci, psów i innych zwierząt. Nie są też nieufne czy wrogo nastawione wobec obcych ludzi. 

Aussiedoodle – dla kogo ta rasa?

Z racji tego, że trudno tak naprawdę przewidzieć charakter konkretnego osobnika, a nawet jego wielkość, psiak powinien trafić w ręce kogoś, kto ma jakiekolwiek pojęcie o wspólnym życiu z czworonogiem.

Osoby zupełnie niedoświadczone mogą mieć pewne trudności z „okiełznaniem” pupila. Zwłaszcza jeśli pies okaże się wyjątkowo żywiołowy. 

©Shutterstock

Rasa dla domatora czy sportowca? 

Aussiedoodle zdecydowanie nie jest typem kanapowca, który chętnie będzie oddawał się leniuchowaniu ze swoim opiekunem w domowym zaciszu. Oczywiście i takie sytuacje będą się zdarzać, ale… co najwyżej po intensywnym treningu!

Rasa potrzebuje bardzo dużej dawki aktywności. Jeśli jej potrzeby w tym względzie nie będą zaspokojone, jeśli pies zacznie się nudzić i frustrować, mogą pojawić się rozmaite problemy natury wychowawczej i behawioralnej. Warto więc dobrze poznać rasę, którą planuje się kupić i – analizując swój styl życia – zastanowić się, czy podołamy jako opiekunowie. 

Pies dla rodziny z dziećmi? 

Aussiedoodle są zachwalane jako psy rodzinne. Ich hodowcy i właściciele twierdzą, że to czworonogi wprost stworzone do tej roli. Nie tylko akceptują najmłodszych członków rodziny, ale są wobec nich bardzo łagodne i cierpliwe.

Naturalnie każdy rodzic powinien pamiętać o tym, że to osoby dorosłe odpowiadają za psa i swoje dzieci. Pociech, zwłaszcza tych młodszych, nigdy nie należy zostawiać z pupilem bez opieki. Pies może bowiem zrobić maluchowi krzywdę nie tylko umyślnie, ale zupełnie przypadkowo, np. potrącając i przewracając go w czasie szalonej zabawy. 

Aussiedoodle – pies, który nie uczula?

Hodowcy na całym świecie podejmują próby krzyżowania rozmaitych ras psów w celu stworzenia czworonoga, który nie będzie wywoływał alergii i który tym samym stałby się niezastąpionym kompanem dla alergików.

Warto jednak zaznaczyć, że tak naprawdę (przynajmniej na tę chwilę) nie istnieje rasa, która nie ma w sobie potencjału uczulającego – choć rzeczywiście są rasy mniej i bardziej uczulające. Równie istotny podkreślenia jest fakt, że to nie sierść uczula, ale przede wszystkim białka zawarte w psiej ślinie i w zrzucanym martwym naskórku. 

Zdrowie i długość życia psa rasy aussiedoodle 

Aussiedoodle to rasa stosunkowo zdrowa, niewykazująca typowych, genetycznych problemów zdrowotnych. Zdarzają się także schorzenia jak m.in. dysplazja stawów biodrowych i zaćma. Psy te żyją przeciętnie 10-15 lat.

Oczywiście – jak i w przypadku innych psów – długość i komfort życia aussiedoodle uzależnione są w dużej mierze od warunków zapewnianych przez opiekuna. Pies powinien mieć dostęp do zdrowej, zbilansowanej diety i opieki medycznej. Zrównoważona dieta w przypadku aussiedoodle jest szczególnie ważna ze względu na to, że czworonogi te wykazują tendencje do przybierania na wadze. 

Pielęgnacja

Pielęgnacja aussiedoodle nie jest trudna ani czasochłonna. Sierść, bez względu na jej długość i strukturę, trzeba regularnie szczotkować.

Pozwoli to na pozbycie się nagromadzonych na spacerach zanieczyszczeń różnego rodzaju. Istotna jest także regularna kontrola stanu oczu, uszu, uzębienia i pazurów psa. 

Aussiedoodle w Polsce – hodowla i cena

Rasa aussiedoodle w Polsce nie należy do popularnych. Miłośnicy psów dopiero zaczynają interesować się jej hodowlą, dlatego niezwykle trudno zdobyć szczeniaka. Cena za szczenię tej rasy może dochodzić nawet do 5000 zł. 

Podsumowanie

Aussiedoodle to intrygująca rasa, która zyskuje popularność. Niewykluczone, że w Polsce również w najbliższym czasie zacznie cieszyć się większym zainteresowaniem. Obecnie jednak, choć są to czworonogi bez wątpienia sympatyczne i mogą świetnie sprawdzić się w roli towarzyszy rodziny, niezwykle trudno dostać szczeniaka. 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?