Reklama

jak wybrać psa

Na co zwrócić uwagę, wybierając rasę psa?

© Shuetterstock/eva_blanco

Jak wybrać psa? A jaki pies wybrałby Ciebie?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Decyzja o zakupie bądź adopcji psa powinna być szczególnie dobrze przemyślana, bowiem znacząco zmieni Twoje życie na kolejne kilka lub nawet kilkanaście lat! Jak wybrać psa? Jakimi kryteriami kierować się podczas dokonywania wyboru? Poznaj najważniejsze fakty!

Człowiek, rozważając nabycie czworonoga, zastanawia się najczęściej nad tym, jaki pies spełni jego oczekiwania.

A może należałoby pomyśleć przez chwilę, jak Ty, jako człowiek, sprawdzisz się w roli opiekuna, ile jesteś w stanie dać od siebie pupilowi, co możesz zrobić, aby uczynić go szczęśliwym i zaspokoić wszystkie jego potrzeby?

Jakiego psa wybrać? A jaki pies… wybrałby Ciebie?!

Warto czasem nieco zmienić perspektywę i to jest to, od czego musisz zacząć. Pomyśl nie o psie, o możliwościach czy ograniczeniach danej rasy, ale o własnych możliwościach i ograniczeniach.

Czym się kierować podczas wyboru rasy? 

Każdy może przygarnąć pupila ze schroniska lub kupić rasowego psa. Osoby, które obecnie są niezwykle doświadczone, też kiedyś rozpoczynały swoją przygodę i miały pierwszego psa.

Zastanów się, jakie jest Twoje doświadczenie, jaką masz wiedzę na temat poszczególnych ras, na temat wychowania, szkolenia, pielęgnacji. Co równie istotne, dobrze przemyśl, ile czasu i chęci posiadasz do tego, aby ową wiedzę rozwijać – zarówno pod względem praktycznym, jak i teoretycznym.

Pamiętaj też o tym, że wybór „spokojnej i łagodnej” rasy nie jest receptą na szczęśliwy związek z czworonogiem. Każdy pies, nawet ten teoretycznie najłagodniejszy i najspokojniejszy, może mieć swoje problemy.

Wybór rasy psa a możliwości czasowe

Posiadanie psa wiąże się z czymś znacznie więcej niż tylko podaniem miski, wyprowadzeniem na spacer i kilkuminutową zabawą w ciągu dnia.

Oczywiście to nie tak, że na psa powinny decydować się wyłącznie osoby, które nie pracują lub pracują w domu i cały swój wolny czas chcą poświęcić pupilowi. Niemniej to, ile czasu realnie możesz poświęcić czworonogowi, będzie w dużej mierze determinowało wybór rasy.

Każdy pies potrzebuje regularnego, wartościowego kontaktu z opiekunem. Niektóre rasy, np. stróżujące, są jednak bardziej samodzielne i lepiej znoszą samotność niż inne, np. tzw. rasy do towarzystwa, które nie tylko mają zapewnić towarzystwo Tobie, ale też same go potrzebują!

Usposobienie psa a Twój tryb życia

Jesteś osobą bardzo aktywną, która chętnie spędza czas poza domem, biegając, jeżdżąc na rowerze czy chodząc po górach?

Marzysz o tym, aby uprawiać jakiś sport (może kynologiczny) z pupilem? A może stawiasz na umiarkowaną aktywność i cenisz sobie możliwość spokojnego wypoczynku przed telewizorem lub we własnym ogrodzie?

Zastanów się, jaki pies pasuje do Twojego stylu życia i do jakiego czworonoga Ty pasujesz, aby móc zaoferować swojemu podopiecznemu wszystko, czego potrzebuje. W końcu posiadanie psa to wielka odpowiedzialność!

Husky potrzebują dużej dawki ruchu©Shutterstock

Istnieją rasy niezwykle aktywne, które cechują się dużym zapotrzebowaniem na ruch, jak np.

Sporo ruchu i uwagi potrzebują również popularne obecnie:

Ich przeciwieństwem są np. spokojne:

Te psy chętnie potowarzyszą Ci na kanapie i będą wylegiwać się na niej długimi godzinami.

Oczywiście i one potrzebują aktywności, ale jest ona bardzo niewielka w porównaniu z potrzebą aktywności psów o zacięciu sportowym. Border nie będzie szczęśliwy i spełniony u boku domatora, tak samo jak mops nie podoła kolejnej górskiej wyprawie czy biegowi przy rowerze.

Co jednak ważne i o tym musisz pamiętać, wielkość psa nie ma przełożenia na jego poziom aktywności. Istnieją czworonogi duże, które są bardzo aktywne oraz takie, które potrzebują znacznie mniej ruchu (np. dog niemiecki).

Podobnie jest z małymi psami. Wspomniany mops to typowy kanapowiec, podczas gdy np. jack russell terrier, york, chihuahua, beagle, pudel miniaturowy czy maltańczyk mogą okazać się prawdziwymi wulkanami energii!

Wybór psa a możliwości finansowe

Utrzymanie psa wiąże się z kosztami – zawsze, niezależnie od tego, na jaką rasę się zdecydujesz.

Regularnie musisz kupować dobrej jakości karmę, produkty do pielęgnacji, zabawki. Musisz też przeznaczyć środki na wizyty w gabinecie weterynaryjnym (szczepienia, odrobaczanie etc.). Trudno przewidzieć, czy pies będzie chorował, czy dozna np. jakieś kontuzji, ale i to musisz brać pod uwagę.

Przedstawiciel rasy teoretycznie zdrowej i długowiecznej może chorować, a przedstawiciel rasy obarczonej pewnymi genetycznymi chorobami może okazać się bardzo zdrowy. Jeśli więc chcesz takiego psa, który na pewno nie zachoruje i nie dozna kontuzji, wybór jest tylko jeden... pies pluszowy!

Podchodząc zaś do tematu zupełnie poważnie, pewne jest jedno – duże psy jedzą więcej, zatem miesięczny koszt pożywienia będzie w ich przypadku większy, niż w przypadku ras małych i miniaturowych.

Jaka rasa psa dla singla i rodziny z dziećmi

Jesteś singlem, masz partnera, dzieci? A może mieszkasz w domu wielopokoleniowym ze starszymi osobami? Wybór psa powinien być wspólnym i jednomyślnym wyborem wszystkich członków rodziny.

Osobom starszym, które pragną ciszy i spokoju, może przeszkadzać czworonóg o dużym temperamencie, mający tendencje do nadmiernej wokalizacji.

Z kolei posiadanie psa dużego lub olbrzymiego wiąże się z większym ryzykiem niż posiadanie małego psiaka w przypadku, gdy w domu są małe dzieci.

©Shutterstock

Wybór psa a inne zwierzęta

Masz już psa, kota albo chomika? Jeśli w domu mieszkają już inne zwierzęta, nowy lokator powinien być czworonogiem o łagodnym charakterze, przyjaźnie nastawionym do innych zwierzaków.

Twoi pupile nie muszą się uwielbiać, spać w jednym legowisku i jeść z jednej miski, ale powinny się co najmniej tolerować i nie polować na siebie!

Jak wybrać psa? Pomoc specjalisty

Im więcej informacji zdobywasz na temat tego, jak wybrać psa, tym masz wrażenie, że wiesz… mniej?

Tym więcej pytań i wątpliwości rodzi się w Twojej głowie? To dobrze! Bo to oznacza, że rzeczywiście poważnie podchodzisz do tematu i zależy Ci na jego dokładnym przemyśleniu. Świetnym pomysłem może okazać się konsultacja ze specjalistą, np. instruktorem szkolenia psów lub/i behawiorystą zwierzęcym.

Warto wziąć pod uwagę takie spotkanie. Doświadczona osoba może Ci pomóc w ocenie tego, jaki pies do Ciebie pasuje i w podjęciu najwłaściwszej decyzji. Szukaj kogoś takiego w swojej okolicy.

Podsumowanie

Jak widzisz, istnieje wiele kwestii, które musisz bardzo dobrze przeanalizować, zanim podejmiesz decyzję o zakupie lub adopcji psa ze schroniska i zanim dokonasz wyboru konkretnej rasy. Pewnych „wpadek” zapewne i tak nie unikniesz, zwłaszcza na początkowym etapie, gdy będziecie się dopiero poznawać.

Niemniej, im rozważniej wybierzesz rasę i im lepiej przygotujesz się na przyjęcie nowego czworonożnego członka rodziny, tym większe prawdopodobieństwo, że poradzisz sobie nawet wówczas, gdy pojawią się pewne trudności!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

6 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Anonimowy użytkownik
    Anonimowy użytkownik
    Mops
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

1 komentarz na temat 1

Chcesz udostępnić ten artykuł?